image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası onaylanan 2021 bütçe tasarısı, Kürdistan Bölgesi’nin genel durumu ve Bağdat ile ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu.

2021 bütçesinin Irak parlamentosunda onaylanmasının Kürdistan Bölgesi için değerine atıfta bulunan Başbakan, “Irak, Kürdistan ve dünya kamuoyu önünde şunu söylüyoruz; Kürdistan Bölgesi Hükümeti tüm yükümlülüklerini yerine getirmeye hazırdır” dedi.

Bütçe yasasına bağlı olduklarını vurgulayan Başbakan, Irak hükümetinden de Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payının gönderilmesine bağlı kalmalarını beklediklerini kaydetti.

Mesrur Barzani, Irak hükümetinden, geride kalan üç ayı değerlendirip, kime ne yükümlülük düştüğünü değerlendirmesini istediklerini dile getirerek, “Irak, Kürdistan ve dünya kamuoyu önünde şunu söylüyoruz; Kürdistan Bölgesi Hükümeti tüm yükümlülüklerini yerine getirmeye hazırdır. Halkın kendisinin hakem olmasını, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yükümlülüklerini yerine getirdiğini görmesini istiyoruz. Irak hükümetinin de bu doğrultuda çalışmasını temenni ediyoruz” ifadesini kullandı.

“Üç temel gelir kaynağımız var!”

Kürdistan Bölgesi’nin gelir kaynağı hakkında bilgi veren Başbakan şu ifadelere yer verdi:
“Üç temel gelir kaynağımız var: Bağdat geliri, petrol geliri ve petrol harici gelir. Ancak borçlar da buna dahildir. Banka borcu ve SOMO şirketine verilen 250 bin varil petrol, gelirin yarısını federal hükümete aktarıyor. Burada şunun mukayese edilmesi gerekiyor; gelir ne kadardır, ne kadarı federal hükümete gidiyor, onlar ne kadar gönderiyor.”

Bütçe konusuyla ilgili Başbakan son olarak, Bağdat yönetiminden, Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını zamanında göndermesini talep ettiklerini sözlerine ekledi.

“Reformlarla birlikte gelirde artmıştır”

Kürdistan Bölgesi’nde reform politikasını sürdüreceklerini dile getiren Mesrur Barzani, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti reform çalışmaları yapmıştır ve gelir de artmıştır ancak iki sebepten dolayı gelirlerde düşüş yaşanmıştır. Bunlar da koronavirüs salgını, dünya ve bölge ekonomisindeki düşüştür. Bazı sınır kapılarında kurallar tam olarak uygulanmıştır, diğerlerinin de düzenlenmesi için baskıyı arttıracağız ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin kurallarına göre çalışacaklardır” şeklinde konuştu.

“Sırası gelenler aşı olmalı!”

Kürdistan Bölgesi’nde etkisini son günlerde artıran yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hakkında da değerlendirmelerde bulunan Başbakan, vatandaşlardan salgını ciddiye almalarını ve en başta kendi kendilerine önlem almalarını isteyen Başbakan, sırası gelenlerin aşı olmaları gerektiğinin altını çizdi.