image

PeyamaKurd - 15 Şubat’ta başkent Erbil’deki ABD mevzilerine yönelik roket saldırısıyla ilgili açıklamada bulunan Başbakan Mesrur Barzani, “Kesinlikle terörist bir saldırıydı. Konuyla ilgili ön soruşturma, saldırının arkasında kimlerin olduğuna dair iyi bir gösterge” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, France 24 haber kanalına konuk olarak katılarak, 15 Şubat’ta başkent Erbil’deki ABD mevzilerine yönelik roket saldırısı, IŞİD tehdidi, PKK’nin bölgedeki varlığı ve Papa Francis’in Irak ile Kürdistan Bölgesi’ne yapacağı ziyaretle ilgili değerlendirmelere yer verdi.

"Saldırı ile ilgili soruşturmada ilerleme kaydedildi"

Başbakan Mesrur Barzani, “Birkaç insanın şehit olduğu ve yaralandığı saldırının terörist bir saldırı olduğu şüphe götürmez” diyerek, “Konuyla ilgili ön soruşturma, saldırının arkasında kimlerin olduğuna dair iyi bir gösterge. Soruşturma neticesinde kimlikleri açıklanacak” dedi.

Başbakan, soruşturmada iyi ilerleme kaydedildiğini, ancak soruşturmanın nihai sonuçları beklenirken daha fazla ayrıntı vermeyi doğru bulmadığını kaydetti.

Açıklamasında terör örgütü IŞİD’in bölgede saldırılarına devam ettiğini belirten Başbakan, örgütün yeniden örgütlendiğine dikkat çekti.

"IŞİD terörü ana sorun olmaya devam ediyor"

Başbakan Barzani, IŞİD’in özellikle Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerdeki güvenlik boşluğundan yararlandığını belirterek, “Örgüte yeni katılımlar oluyor, Irak güvenlik güçlerine ve sivillere karşı saldırılar düzenliyorlar. Dolayısıyla IŞİD ana sorun olmaya devam ediyor" sözlerine yer verdi.

Mesrur Barzani açıklamasında, uluslararası toplumun bu nedenle IŞİD örgütüyle ilgili gelişmeleri yakından takip etmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan, PKK’nin bölgedeki varlığının Türkiye’nin saldırılarına zemin oluşturduğunu belirterek, “Bu sorun için barışçıl bir çözüm sağlanmalı” açıklamasında bulundu.

"Papa'nın ziyareti tarihi bir ziyaret"

Kanala yaptığı açıkalmasında Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’in Irak ile Kürdistan Bölgesi’ne yapacağı ziyarete de değinen Başbakan, ziyareti “tarihi” olarak değerlendirdi.

Ayrıca açıklamasında ziyaretin yalnızca bölgedeki Hristiyanlara değil, aynı zamanda Kürdistan Bölgesi’nde barış içinde bir arada yaşama saygı niteliğinde olduğunu kaydederek, “Ziyaretin göçzede ve sığınmacılar için daha fazla uluslararası destek sağlayacağını umuyorum” dedi.