image

PeyamaKurd - Sosyal medyadan kendisine yöneltilen ‘Neden az gülüyorsunuz?’ sorusuna yanıt veren Başbakan Mesrur Barzani, “Vallahi bilmiyorum. Şimdi gülüyorum. Gülünmesi gerekmiyorsa neden gülüneceğini bilmiyorum ama gülünecek bir durum varsa çok severim gülmeyi” ifadesini kullandı. 

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, sosyal medyadan kendisine gelen soruları yanıtlamayı sürdürüyor. 

Mesrur Barzani, Instagram ve Facebook hesaplarından ‘bana sor’ hashtagiyle yaptığı paylaşıma gelen soruların bir kısmına dün cevap verirken, bugün de soruların bir kısmını cevapladı. 

“Tüm şehirler, şehrimdir, vatandaşları kardeşimdir” 

Mesrur Barzani, bugün ‘Kürdistan Bölgesi şehirleri arasında ayrım yapıyor musunuz?’, ‘Kürdistan Bölgesi’ndeki yabancı işçi sayısı azaltılacak mı?’ ve ‘Neden az gülüyorsunuz?’ şeklindeki sorulara yanıt verdi. 

"Kürdistan Bölgesi şehirleri arasında ayrım yapıyor musunuz?” şeklindeki soruya yanıt veren Başbakan, “Vallahi yapmıyorum. Hiçbir şekilde şehirler arasında ayrım yapmıyorum. Tüm şehirleri kendi şehrim, tüm vatandaşları kardeşim biliyorum. Kendimi tüm şehir, kaza ve köylerdeki tüm vatandaşların hizmetkarı olarak görmekten gurur duyuyorum” sözlerine yer verdi. 

“Yatırım faaliyetlerimiz devam edecek” 

Mesrur Barzani, kendisine en çok yöneltilen sorulardan biri olan gençlere daha fazla iş imkanı yaratmak için ‘Kürdistan Bölgesi’ndeki yabancı işçi sayısı azaltılacak mı?’ şeklindeki soruya şu yanıtı verdi: 

“Herkesten önce kendi vatandaşlarımıza iş imkanlarının sağlanması için çaba harcamamız gerektiği çok doğru. Özel sektörü geliştirme, yerli ve yabancı şirketlerin Kürdistan Bölgesi’nde daha fazla yatırım yapmalarına yönelik çabalarımız devam edecek. Birçok yabancı şirketten yerli işçi ve personel çalıştırmalarını istedik. Kendi uzmanlarımız yetişene kadar yabancı uzmanların bizimle çalışmaya devam etmesinde bir sakınca yok. 

Hükümet programında da açıkladığımız gibi bu şirketlerde çalışanların çoğunun yerli halktan olmasına yönelik kararlılığımız devam ediyor. Özel sektörde yeni iş kollarının açılması maalesef yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı pek mümkün olmadı ama yakın bir zamanda programların uygulanmasına devam etme konusunda umutluyuz.” 

Öte yandan ‘Neden az gülüyorsunuz?’ sorusuna yanıt veren Başbakan şu ifadelere yer verdi: 

“Vallahi bilmiyorum. Şimdi gülüyorum. Gülünmesi gerekmiyorsa neden gülüneceğini bilmiyorum ama gülünecek bir durum varsa çok severim gülmeyi. Umarım yanıtım gönlünüzce olmuştur.”