image

PeyamaKurd - IŞİD Tarafından İşlenen Suçlar İçim Araştırma Ekibi (UNITAD) Başkanı Kerim Esed Ahmed Han’ı kabul eden Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, uluslararası toplumun IŞİD mağdurlarına tazminat ödenmesi için destek olması gerektiğini ifade etti.

İkili görüşmede terör örgütü IŞİD’li mahkumların yargılanma süreci ve Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümetlerinin yargı organları arasındaki ilişki değerlendirildi.

"IŞİD teröristlerinin yargılanması için çalışıyoruz"

Görüşmede UNITAD Başkanı Han yaptığı konuşmada, terör örgütü IŞİD teröristlerinin insanlığa karşı işlediği suçlardan dolayı yargılanması için çalıştıklarını kaydederek, bunun için alınan son yasal ve teknik önlemlere dikkat çekti.

UNITAD Başkanı Han, yargılamalardaki amacın işlenen suçların cezasız kalamaması ve cinayetlerin tekrarlanmaması olduğunu dile getirdi.

"IŞİD mağdularına tazminat desteği verilmeli"

Öte yandan görüşmede Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ise, IŞİD’li suçluların yargılanması sürecinde uluslararası toplumun bir mekanizmanın oluşturulması hususunda destek verip koordine içerisinde olması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Mesrur Barzani, mekanizmanın IŞİD mağdurlarına tazminat, yıkılan bölgelerin yeniden inşası ve göçzedelerin evlerine dönüşü için gerekli şartların oluşturulması çerçevesinde olması gerektiğini kaydetti.