image

PeyamaKurd - Musul’u işgal eden terör örgütü IŞİD’in yenilgiye uğratılmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen, uluslararası toplumun IŞİD’in artan saldırıları karşısında yeniden Başkan Barzani ile iletişimini yoğunlaştırdığı hatırlatıldı. 

Konuyla ilgili Kürdistan basınına açıklamada bulunan uluslararası ilişkiler uzmanları, Başkan Barzani’nin IŞİD’e karşı mücadele ve uluslararası toplumun harekete geçirilmesinde önemli bir rolü olduğunu kaydederek, günümüzde de uluslararası toplumun Başkan Barzani’nin bölgedeki etkin rolüne inandığını belirtiyor. 

İŞİD’in işgal dönemlerinde Başkan Barzani’nin ABD, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri harekete geçirmeyi başardığını kaydeden uzmanlar, söz konusu ilişkiler ve IŞİD’le mücadeleyle Kürdistan Bölgesi’nin stratejik öneminin arttığını düşünüyor. 

Başkan Barzani ile diplomasi trafiği... 

Özellikle Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde ve Irak’ın farklı kentlerinde artan saldırılarla birlikte birçok ülkenin temsilcisi Başkan Barzani’nin ofisine ziyaretleri sıklaştırdı. 

Terör örgütü IŞİD tarafından, 2014 yılında Irak topraklarının önemli bir kısmı işgal edilirken, Irak Ordusu’ndaki çöküşlerle birlikte, Irak askeri savunma yapmaksızın birçok yerden çekildi. 

Kürdistani bölgelerde Peşmerge’nin IŞİD’e karşı başlattığı mücadeleyle birlikte, terör örgütü saldırı pozisyonundan savunmaya geçerken, Başkan Mesud Barzani’nin savaşı yönetmesi gündeme geldi. 

Öte yandan daha önce açıklamada bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Başkan Barzani’nin IŞİD’le mücadelede yaptığı tarihi işlere saygı duyuyoruz. Peşmerge’nin bu savaşta çok etkili bir rolü vardı” ifadesini kullanmıştı. 

Başkan Barzani, IŞİD mevzilerinin bombalanmasını sağladı 

Terör örgütü IŞİD, 7 Ağustos 2014’te Mahmur’u işgal ederek Erbil’e birkaç kilometrelik mesafeye kadar yaklaşınca Başkan Mesud Barzani, Barack Obama başkanlığındaki ABD yönetimini ikna ederek IŞİD mevzilerinin bombalanmasını sağladı. 

Yapılan bu hamle sonrası ABD liderliğinde IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyon oluşurken, Peşmerge güçlerinin başkomutanı sıfatıyla Başkan Barzani, Kürdistan Bölgesi için geniş çaplı bir uluslararası destek ağı oluşturmayı başardı. 

Ayrıca yine Peşmerge’nin IŞİD’le mücadelesi birçok dünya liderinin ilgisini çekerken, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande başta olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkili Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret ederek Başkan Barzani ile bir araya geldi.