image

PeyamaKurd - Irak Eski Genelkurmay Başkanı Feriq Babekir Zebari, Başkan Barzani ve Peşmerge Güçleri'nin IŞİD'e karşı mücadelesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı!

Eski Genelkurmay Başkanı Feriq Babekir Zebari yaptığı açıklamada, Peşmerge’nin sadece Kürdistan Bölgesini değil aynı zamanda Ortadoğu’nunda bir kısmını IŞİD’e karşı koruduğunu bu nedenle Başkan Barzani ile Peşmerge’nin IŞİD’e karşı üstlendikleri kahramanlık rolünün film, basit sözler ve sahte masallarla yok edilemeyeceğini kaydetti.

“Koalisyon milyonlarca yardımda bulundu ama bunu bir gün olsun dillendirmedi”

Zebari, İran ve Koalisyon güçlerinin Peşmergeye olan yardımları ve sonrasında takındıkları tavra ilişkin değerlendirme yaparak şu ifadelere yer verdi:

“İran, IŞİD’e karşı savaşta Peşmerge güçlerine bir kaç sandık mermi gönderdi. Bu nedenle Allah razı olsun. Ama gönderdikleri bu bir kaç sandık mermi nedeniyle her gün kamuoyuna sanki çok büyük bir sorumluluğu yerine getirmişler gibi tekrar tekrar dillendirmeleri doğru değil. Oysa bunun yanında uluslararası koalisyon milyonlarca çeşit yardımda bulunmuş olmalarına ragmen bir gün olsun bunu dillendirmediler ve minnet etmediler.”

IŞİD’e karşı meydan savaşı verilmeden başarı elde etmenin mümkün olmadığını kaydeden Zebari, “Şayet meydan savaşı ile IŞİD’İn önü kesilmezseydi ve IŞİD ilerlemesine devam etseydi Ortadoğu’nun büyük bir bölümü Irak ve Suriye gibi olacaktı” dedi.

Zebari açıklamasının sonunda, Başkan Barzani ve Peşmerge güçlerinin rolüne atıfta bulunan Zebari şu hususlara dikkat çekti:

“Başkan Barzani ve Peşmerge güçlerinin IŞİD savaşındaki rolleri basit filmler ve sıradan sözlerle yok edilemez. Çünkü bütün dünya bu tarihsel kahramanlık ve başarı hikayesine şahit. Kahraman Peşmerge güçleri bu tarihsel dönemeçte Başkan Barzani’nin liderliğinde IŞİD efsanesini yıkarak, dağılmasına yol açtı. Bu nedenle, bu tarihsel kahramanlıklar basit filmler, sıradan sözlerle yok edilemez ve tersyüz edilemez.”