image

PeyamaKurd-  Kürdistan Bölgesi’nden son günlerde artan yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) vakalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Dr. Saman Berzinci, vaka artışının, ilk dönemdekinden daha tehlikeli olduğunu, zira yeni vakaların kaynağının bilmediğini söyledi.

‘Bu virüsün tamamen yok olması için zamana ihtiyaç var’

Berzinci, “Hastanelerde tedavi gören hastalar vardı, karantinada olanlar vardı ve Irak ile komşu ülkelerde vakalar artıyordu, dolayısıyla salgının kontrol altına alındığını söyleyemiyorduk. Bu virüsün tamamen yok olması için zamana ihtiyaç var. O süreyi doldurmadık henüz ve virüs halen toplumda var. Bu yüzden yeni vakalar bekliyorduk ancak sıcak mevsimde virüsün bu kadar aktif olmasını öngörmüyorduk” ifadesini kullandı.

‘Virüsün yayılış kaynağı belli değil’

Berzinci, “Birkaç önemli nokta var. Birincisi, vaka artış sayısı daha öncekinden fazla. İkincisi, vakalarda semptomlar var. Bununla birlikte virüsün yayılış kaynağı belli değil. Daha önce bulaş yoluyla artıyordu ancak şu an bu yok” dedi.

‘Yeni bir tehlikeyi işaret ediyor’

Yeni vakaların hastalık şikayetiyle hastanelere başvurduğunu ve yapılan testler sonucunda koronavirüs taşıdıklarının tespit edildiğini söyleyen Berzinci, “Bu farklılıklar bize yeni bir tehlikeyi işaret ediyor” ifadesini kullandı.