image

PeyamaKurd - Tüm dünyada kısa sürede yayılan salgın ile ilgili açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Saman Berzenci, Kürdistan Bölgesi’nde herhangi bir coronavirüs (Covid-19) vakasına rastlanmadığını duyurdu.

Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Saman Berzenci, başkent Erbil'de açıklamada bulunan, Kürdistan Bölgesi’ne gelen yolcuların sağlık kontrolünden geçirildiğini kaydederek, “Kürdistan Bölgesi’ne gelip gözetim altına alınan tüm yolculardan sadece 7 kişide virüs şüphesi oldu. 7 kişiden 6’sının virüs taşımadığı tespit edildi. Diğer 1 kişinin de sonuçlarının çıkmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Bakan Berzenci, Kürdistan Bölgesi’nin virüs salgınıyla mücadele etmek için tüm hazırlıklarını yaptığını belirterek, Sağlık Bakanlığı verilerinin hergün halkla paylaşılacağını belirtti.

Sağlık Bakanı açıklamasında, Irak Sağlık Bakanlığı ile koordinasyonlarını sürdürdüklerini dile getirerek, halkın paniğe kapılmasına gerek olmadığını dile getirdi. 

Kürdistan Başbakan Mesrur Barzani’nin virüs salgınıyla mücadele etmek için her türlü desteği verdiğini ve konuyla bizzat ilgilendiğini belirten Berzenci, Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının tedbir amaçlı kalabalık mekanlardan uzak durmalarını talep etti.