image

PeyamaKurd - Şengal'deki katliamın yıldönümüne yönelik mesaj yayımlayan BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, terör mağduru halkın yaşamlarını yeniden inşa edebilecekleri bir ortamın sağlanması için Erbil ile Bağdat hükümetlerinin bir an önce anlaşmaya varma çağrısında bulundu. 

BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, 3 Ağustos 2014 yılında Şengal’de yaşanan ve “73’üncü Ferman” olarak nitelenen soykırımın 6’ncı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, Ezidi Kürtlerin kültür ve topraklarını koruma mücadelesinden övgüyle söz etti. 

BM Temsilci Plasschaert, Şengal’de istikrar, yeterli hizmet ve birleşik idarenin olmamasından ötürü sıkıntıların devam ettiğini kaydetti.

Yapılan katliam sonrası Şengal ve çevresinin yeniden inşası için uzun soluklu bir çözümün bulunması gerektiğini kaydeden Plasschaert, Ezidi kurbanlara ve IŞİD esaretinden kurtarılanlara borçlu olduklarını kaydetti.

Terör örgütü IŞİD tarafından 3 Ağustos 2014 yılında Şengal’de gerçekleştirilen ve “73’üncü Ferman” olarak nitelenen soykırımda binlerce Ezidi Kürt öldürülürken, katliam insanlık tarihine kara bir leke olarak geçti.