image

PeyamaKurd - Salgın sürecinde sosyal mesafe, el yıkama ve test gibi önlemlerin sürdürülmesi çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Şu an bir sihirli değnek yok ve hiç olmayabilir” dedi. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayılarının yeniden artışa geçmesinin ardından Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) uyarı geldi. 

Cenevre’de yaptığı basın toplantısında konuşan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının ‘sihirli bir değnek’le yok olmayacağını söyleyerek, maske kullanımı sosyal mesafe, el yıkama ve mümkün olduğunca çok test yapma gibi önlemlerin sürdürülmesi çağrısında bulundu. 

“İnsanlara ve hükümetlerin alması gereken mesaj açık: Bunların hepsini yapın” ifadelerini kullanan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Şu an birden fazla aşı üçüncü faz klinik deneme aşamasında ve insanları enfeksiyondan koruyacak birden fazla etkili aşıya sahip olmayı umuyoruz. Fakat şu an bir sihirli değnek yok ve hiç olmayabilir” ifadesini kullandı.

DSÖ Genel Direktörü, “İşe yarayan bir aşıya sahip olup olmayacağımız veya bu aşının korumasının sadece birkaç ayla sınırlı kalıp kalmayacağı konusunda endişeler var. Fakat klinik denemeleri bitirmeden bunu bilemeyeceğiz” sözlerine yer verdi.