image

PeyamaKurd Feyli Kürtlere yönelik katliamın 40’ıncı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Feyli Kürtlerin haklarını istedikleri için Baas rejimi tarafından katliama maruz bırakıldığını ifade etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, 

Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani mesajında, Feyli Kürtlere yönelik katliamın nedeninin Kürt hareketine olan destekleri ve kendi haklarını talep etmeleri olduğunu vurguladı.

Neçirvan Barzani yayımladığı mesajında, Feyli katliamının Baas rejiminin Kürtlere uyguladığı katliam silsilesinin bir parçası olduğunu belirterek, “Şehitleri saygıyla anıyorum, temiz ruhlarının önünde saygıyla eğiliyorum” sözlerine yer verdi.

Feyki Kürtlerin haklarına değinen Neçirvan Barzani yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Yüzbinlerce Feyli Kürt’ün yerlerinden çıkartılıp göçe zorlanması, onbinlercesinin akibetinin meçhul olması, mallarına el konuşması ve belgelerine alınmasının tek nedeni devrimi desteklemeleri ve kendi haklarını savunmalarıydı. Bu, tam anlamıyla Feyli Kürtlere yönelik jenosiddi."

Öte yandan mesajında Irak Yüksek Ceza Mahkemesi'nin Feyli katliamını jenosid olarak tanıdığına değinen Neçirvan Barzani, Irak hükümetinin de ahlaki ve hukuki görevini yerine getirerek katliamın mağdurlarına tazminat ödemesi gerektiğini kaydetti.

Ayrıca Neçirvan Barzani, Irak hükümetinin Feyli Kürtlerin ellerinden alınmış mal ve mülklerine geri dönüşüyle ilgili sorunu çözmesi gerektiğine dikkat çekti.