image

PeyamaKurd - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Kürdistan Bölgesi’nin bütün diplomatik kanalları kullanmasını, her kesimle ilişkilerini güçlendirmesini sonuna kadar desteklediklerini dile getirdi.

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi İrtibat Bürosunda haftalık basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendiremelerde bulundu.

"Neçirvan Barzani'nin Ankara ziyaretini yakından takip ettik" 

Günay, sayın Neçirvan Barzani'nin geçen hafta gerçekleşen Ankara ziyaretini yakından takip ettiklerini belirtti.

Kürdistan Bölgesi’nin bütün diplomatik kanalları kullanmasını, her kesimle ilişkilerini güçlendirmesini sonuna kadar desteklediklerini kaydeden Günay, “Fakat Rojava’da Güney’de Kürtler arası ilişkileri baltalamaya çalışan her türlü girişime karşı da Bölgesel Kürt Yönetimini uyarmayı ve bu politikalara alet olunmamasını talep etmeyi kendimize görev biliyoruz” dedi.

Sözcü Günay, Kürdistan Bölgesi’nin diplomatik ilişkilerinde çözümden yana rol oynamasını, Kürtler arası birliği bozan yaklaşımlara tavır alması beklentisinde olduklarını ifade etti.

Kürdistan Bölgesi’nin Kürt sorununun çözümü konusunda tarihi rolünü oynamasını ve Kürtler arası işbirliğini geliştirebilmesi gerektiğini belirten Günay, sözlerine şunları ekledi:

“Bütün bu gelişmelere karşı dün olduğu gibi bugün de bizim söyleyeceğimiz şey çok açık ve nettir. Kürt sorunu diyalog yoluyla, eşitlikçi, demokratik ve adil bir şekilde çözülmedikçe ülkede darbe mekaniği ve kirli ittifaklar derinleşiyor, toplumu esir alıyor.

Kürt sorununun çözümsüz bırakılması ülkede faşizmin kurumsallaşmasına zemin hazırladığı, ekonomik kaynakların tamamen savaşa aktarıldığı, çatışmaya aktarılması sebebiyle de tam bir ekonomik çöküntü ortaya çıkardığını hepimiz tanığıyız, görüyoruz, biliyoruz. Bu çözümsüzlerde ısrar etmek ülkenin geleceğini ipotek altına alma dışında hiçbir işe yaramıyor.”