image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de bir dizi görüşmelerde bulunan İngiltere'nin Orta Doğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverly, İngiltere’nin Kürdistan Bölgesi hükümeti ve halkının güçlü bir destekçisi olduğunu ifade etti.

İngiltere'nin Ortadoğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverly basına yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nde Peşmerge konusunda reform olmasını önemsediklerini dile getirdi.

James Cleverly, terör örgütü IŞİD’le mücadelede Kürdistan Bölgesi’ni desteklediklerini kaydederek IŞİD’in Peşmerge tarafından yenilgiye uğratılmasının İngiltere halkı ve İngiliz parlamentosu nezdinde Kürdistan halkına karşı büyük bir saygı oluşturduğunu vurguladı.

"İngiltere, Kürdistan halkının tarihi dostudur"

İngiliz Bakan basın açıklamasında, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunlara ilişkin Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümetlerinin bütçe ve maaşlar konusunda bir anlaşmaya varması gerektiğini vurgulayarak, bu anlaşmanın diğer anlaşmazlık konularında anlaşmaya varmanın başlangıcı olması gerektiğini kaydetti.

Cleverly açıklamasında, Bağdat’ta konuştukları konuları Erbil’deki yetkililerle de müzakere ettiklerini kaydederek, “İngiltere, Kürdistan halkının tarihi dostu ve Kürdistan Bölgesi hükümetinin güçlü destekçisi” ifadesini kullandı.

IŞİD hareketliliği ve Iraklı Şii saldırılarına dikkat çekti

İngiliz Bakan Cleverly, İngiliz yatırımcılar için Kürdistan Bölgesi’nde çok iyi imkanlar olduğunu kaydederek, Kürdistan Bölgesi’nde İngiliz şirketlerin yatırımlarının olduğunu ve bu yatırımların daha da artacağını belirtti.

Ayrıca açıklamasında Kürdistan Bölgesi’nde özgür medyanın oluşunun önemine vurgu yapan Cleverly, Iraklı Şii milis grupların saldırıları, Iraklı protestocuların kaçırılması ve IŞİD’in artan hareketliliğiyle ilgili de konuştu.