image

PeyamaKurd - Türkiye’den, Kürdistan Bölgesi sınırları içerisindeki operasyonlarını durdurmasını talep eden Irak Hükümet Sözcüsü Ahmed Molla Talal, uluslararası kamuoyunu da Irak’ın hakları korumak için adımlar atmaya çağırdı. 

Operasyonlara ilişkin yazılı açıklamada bulunan Ahmed Molla Talal, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi topraklarında sürdürdüğü operasyonları “şiddetle kınadıklarını” ve bu tür eylemlerin her iki taraf arasındaki ilişkilere zarar verdiğini dile getirdi.

Hükümet Sözcüsü çağrısında, “Bölgesel barışa giden yolda, Irak'ın egemenliğine, vatandaşlarının can ve mallarına yapılan saldırıların derhal durdurulmasını talep ediyoruz” sözlerine yer verdi.

Bağdat yönetiminin Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisini çağrarak protesto mektubunu ilettiğini hatırlatan Ahmed Molla Talal,  sözkonusu mektupta Irak'ın bu saldırıları reddettiğini ve durdurulmadığı taktirde uluslararası hukuk ve sözleşmelerden doğan haklarını kullanacağını belirttiğini ifade etti.

Ayrıca açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Türk tarafının tüm insani, maddi kayıpların hukuki ve ahlaki sorumluluğunu üstlenmesini, Irak'ın egemenliğinin, istikrarının, toprak bütünlüğünün ve halkının güvenliğinin ihlal edildiğini kabul etmesini talep ediyoruz."