image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’yle ilişkilerinin altın çağında olduğunu dile getiren Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, Başkan Mesud Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani ile tarihi ilişkilerinin olduğunu ifade etti.

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, Suudi Arabistan temasları kapsamında basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilere dikkat çekti.

Kazımi açıklamasında, “Tüm engel ve tehditlere rağmen Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerimizin altın çağında olduğuna inanıyorum” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“1980’li yıllarda ben tüm Kürt liderlerle birlikte yaşadım. Kürtlerle birlikte Baas rejimine karşı savaşan gençlerdendim. Başkan Mesud Barzani ile tarihi ve güçlü ilişkilerim var. Kürdistan Bölgesi Hükümeti Başbakanı Mesrur Barzani ile de, o benim kardeşim. Biz her zaman ilişkilerimizin daha iyi olması için çabalıyoruz."

Irak Başbakanı, Suudi Arabistan’ın Irak ve bölgenin istikrarında büyük rolü olduğuna değinerek, “Geçmişte kısa bir sürede Avrupa, ABD, İran, Türkiye ve Suudi ile iyi ilişkiler kurmakta başarılı olduk” açıklamasına yer verdi.

Öte yandan açıklamasında Suudi Arabistan karşıtı mezhepçi söylemleri de eleştiren Kazimi, Irak’ın bütün sorunlarının Suudi kaynaklı olduğunu yansıtmaya çalışanların olduğu ve bunun doğru olmadığını kaydetti.