image

PeyamaKurd - Kürtlerden oluşan Avrupa’da yaşayan birgrup hukukçu ve araştırmacı, İran yönetiminin Rojhılat’ta Kürtlere karşı işlediği katliamları araştırmak ve belgelemek amacıyla “Kurdistan Tribunal" (Kürdistan Mahkemesi) adıyla bir kurum kurduklarını duyurdu.

Kürt hukukçu ve araştırmacılardan oluşan bir grup, İran İslam Devrimi lideri Humeyni'nin Kürdistan halkına karşı "fetvasının" 41’inci yıldönümünde Rojhılat’ta Kürtlere karşı uygulanan katliam ve cinayetleri araştırmak ve belgelemek amacıyla “Kurdistan Tribunal"in (Kürdistan Mahkemesi) kuruluşunu duyurdu. 

İran hükümetinin infazları mahkemeye taşındı 

Kürdistan'da bir televizyon programına katılan Kurdistan Tribunal yöneticilerinden Behzad Xoşhali, İran hükümetinin yıllardır Kürtlere özellikle de Kürt siyasi tutuklulara karşı ihlaller gerçekleştirdiğini, çok sayıda kişinin infaz edildiğini ifade etti.

Kurum yöneticilerinden Xoşhali, “Malesef, kimse ciddi bir şekilde İran rejiminin bu uygulamalarına eğilmedi. Bu nedenle biz bu insan hakları ihlallerini rapor edecek bir kurum kurmaya karar verdik” ifadesini kullandı.

Rojhılatlı Kürtlerin kurumda yer aldığını belirten Xoşhali, üç konu üzerinde çalışacaklarını söyledi. 

Kürtlere karşı işlenen suçlar araştırılıyor 

Kurumun çalışmaları hakkında konuşan Xoşhali, “1979’da İran’da gerçekleştirilen İslami devrimin ardından Kürtlere karşı uygulanan soykırım, Rojhılat’ta Kürtlere karşı işlenen ihlaller ve savaş suçları hakkında çalışacağız” sözlerine yer verdi.

İran’ın bu süreçte işlediği suçları belgeleyeceklerini vurgulayan Behzad Xoşhali, “Örneğin Urmiye’nin Qarna, Qelatan ve İndirqaş köyünde yaşananlar açıkça birer savaş suçuydu. Şimdiye kadar bu olaylar incelenmiş veya açığa çıkarılmış değil. Biz bunları deşifre etmek için çalışacağız” diye belirtti. 

Kurdistan Tribunal" (Kürdistan Mahkemesi) kuruluş bildirgesi 

Kurdistan Tribunal sitesinde yer alan Kuruluş Bildirgesi’nde, “Humeyni'nin Kürdistan halkının soykırımına yönelik ‘fetvasının’ 41’inci birinci yıldönümünde ‘Kürdistan Mahkemesi’nin kuruluşunu duyurduğumuz için mutluluk duyuyoruz” denildi. 

İran İslam Cumhuriyeti’nin, önce kuruluşundan bu yana geçen 41 yıllık süreçte, “İslam hukukunun vesayeti” olarak bellediği Şii İslami “Velayat-e-Faqih”i ihraç ederek ve genişlettiğine ve bunun da İran halkına “büyük bir talihsizlik” yaşattığına dikkat çekilen bildirgede, “Rejim sadece toplu katliamlar, infazlar ve terör estirmekle kalmadı, aynı zamanda temel özgürlük haklarını da ihlal etti ve ülkenin kaynaklarını bolca israf etti” ifadelerine yer verildi.