image

PeyamaKurd- Suriye krizine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-S) Politbüro Üyesi Muhsin Tahir, "Türkiye devleti de şunu bilmeli ki, Suriye Kürdistanı’ndaki Kürt halkı kendi tarihi topraklarında yaşamaktadır. Savaş ve askeri yöntemlerle bu halkı yok edemez”dedi.

Açıklamasında Suriye krizinin Orta Doğu krizinin bir parçası olduğunu kaydeden Tahir, Suriye krizine müdahil olan uluslararası güçlerin krizi kendi çıkarları doğrultusunda çözmek istediklerini ifade etti.

‘Savaş ve askeri yöntemlerle bu halkı yok edemez'

KDP-S üyesi Muhsin Tahir açıklamasında,  “Bölge ülkelerinin, Suriye Kürtlerinin de Kürdistan Bölgesi gibi huzur faktörü olacağını ve komşuluğa saygı göstereceğini anlaması lazım. Ekonomik ilişkiler kurarlarsa da bundan fayda elde edecekler. Aynı şekilde Türkiye devleti de şunu bilmeli ki, Suriye Kürdistanı’ndaki Kürt halkı kendi tarihi topraklarında yaşamaktadır. Savaş ve askeri yöntemlerle bu halkı yok edemez” dedi.

‘İran ile Rusya arasında Suriye’de büyük bir sorun yaşanacak’

 “Uluslararası güçlerle birlikte Türkiye, İran ve Körfez ülkeleri gibi bölgesel güçler de Suriye krizine müdahil oluyor” diyen KDP-S üyesi Tahir,  “Daha önce Rusya, İran ve Suriye rejiminin çıkarları birbirine yakın görünüyordu ancak Rusya, İran’ın Suriye’nin geleceğindeki ortaklığını kabul etmiyor. Öte yandan ABD de Suriye’de sadece Rusya’nın kalmasını istiyor. İran ile Rusya arasında Suriye’de büyük bir sorun yaşanacak” ifadelerini kullandı.

Suriye’deki Kürt meselesinin çözümüne ilişkin de konuşan Tahir, “Suriye sistemi şimdiye kadar merkeziydi. İktidar da bir partinin elindeydi ve Kürtlerin hiçbir hakkı tanınmıyordu. Ancak şimdi Suriye’deki Kürt meselesi gündemde ve geleceğin Suriye’si dini ve etnik farklılıkların hakları verilmeden kurulmayacak” sözlerine yer verdi.