image

PeyamaKurd - Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen bağımsız siyasetçi Muhammed Tevfik Allavi’nin başkent Erbil’i ziyaret edeceği ifade edildi. 

Kürdistan’ın başkenti Erbil’de Kürdistan Bölgesi yetkilileri ile bir araya gelmesi beklenen Allavi, yeni Irak hükümeti için destek talep talebinde bulunacak. 

Kürdistan Bölgesi Kürdistani Bölgeler Bakanı Halid Şivani, yaptığı açıklamada Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi partilerin ortak paketle Allavi ile müzakere yapması gerektiğini dile getirdi. 

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Kürdistan Bölgeler Bakanı Şivani, Kürdistan Bölgesi Hükümeti için önemli olanın, Abdulmehdi hükümeti ile Erbil hükümeti arasında petrol ve mali konularda varılan anlaşmanın uygulanması olduğunu belirtti. 

Öte yandan Şivani açıklamasında, Erbil ile Bağdat arasındaki tüm sorunlar için çözüm mekanizmasının masaya yatırılması gerektiğini belirterek, Irak Hükümeti’nin 140’ıncı madde kapsamındaki bölgelerle ilgili sorunu çözmesi gerektiğini kaydetti.