image

PeyamaKurd- Mesrur Barzani başkanlığındaki Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin dokuzuncu kabinesi, birinci yılını doldurdu.

Başbakan Mesrur Barzani, dokuzuncu kabine göreve başladığından itibaren 4 kez Bağdat’ta  ziyarette bulundu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin dokuzuncu kabinesi, yeni dönemde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümünde ortak koordinasyon temelinde çalışmalarını sürdürecek ve Kürdistan Bölgesi’nin karşılaştığı tehditlerin bertaraf edilmesi için hareket edecek.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin dokuzuncu kabinesi, yeni dönemde şu başlıklar çerçevesinde çalışmalarını sürdürecek:

- Yeni dönemde de Erbil ile Bağdat arasında ele alınacak konular arasında ticaret, sınır güvenliği ve ekonomik kalkınma yer alacak.

- Sorunların çözümü konusunda Bağdat’la müzakerelerde ısrar edilecek, Kürdistan Hükümeti görüşmelerin dayanışma, uzlaşı ve anayasal çerçevede yürümesi için çalışma yürütecek.

- Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesi kapsamındaki bölgelerle ilgili anlaşmazlıkların çözüme kavuşması için çabalayacak.

- Irak Anayasası’nda Kürtlerin haklarını koruyan 111 ve 112’nci maddelerin tekrar uygulanması konusunda her türlü çabayı sarf ederken, diğer yanda petrol ve gazın adil dağılımı konusunda da çabalarını sürdürecek.

- Kabine, Peşmerge güçlerinin haklarının korunması, Kürdistan Bölgesi’ndeki güvenlik tehditlerinin bertaraf edilmesi için de çabalarını sürdürecek ve askeri yeteneklerini güçlendirecek.