image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Cotyar Adil, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında 1 Mart’ta normal eğitim sürecine başlama kararının alındığını ifade etti.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın açıklamasında bulunan Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, toplantıda 3 temel konunun ele alındığını duyurdu.

Sözcü Adil, toplantıda öncelikli olarak Kürdistan Bölgesi’nin 2021 bütçe yasa tasarısının ele alındığını belirterek, Maliye Bakanı ve Planlama Bakanı’nın önerilerini sunduğunu kaydetti.

Sınır kapıları ile ilgili yeni düzenleme

Başbakan Mesrur Barzani’nin tüm bakanlıkların 1 haftadan kısa bir süre içerisinde gelir ve giderlerini Yüksek Ekonomi Kurulu’na sunmasını istediğini vurgulayan Adil, toplantıda sınır kapılarıyla ilgili düzenlemenin de gündeme geldiğini ve sınır kapılarının güvenliği için yeni bir güç oluşturulmasının Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisine olumlu katkı sağlayacağını vurguladı.

Sözcü Adil, Hükümetin Kürdistan Bölgesi’nin gelir ve giderleriyle ilgili şeffaf bir politika izlediğini kaydederek, sınırlarda anlaşmasız ve resmi olmayan ticarete göz yumulmayacağını dile getirdi.

Ayrıca Adil açıklamasında toplantıda, Sağlık Bakanı’nın Kovid-19 salgınında gelinen süreçle ilgili, Eğitim Bakanı’nın da eğitim sürecine ilişkin sunum yaptığını kaydederek, toplantıda 1 Mart’ta normal eğitim sürecinin başlamasına karar verildiğini belirtti.