image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı tarafından yeni kararlar alındı.

Alınan kararlara ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamada, 14 gün boyunca doktor muayenehaneleri, spor salonları, kafeteryalar ve parklar kapalı kalacağı bildirildi. Düğün ve taziye merasimleri için de yasak devam edecek. 

Alınan kararlara göre Market, restoran ve halka hizmet sunan ticari alanların maske takmayan müşterileri kabul etmemesi gerektiği aksi halde iş yerlerinin 10 gün kapatılacağı ve 1 milyon dinar para cezasına çarptırılacağı kaydedildi. 

"İller arası seyahat yasağı devam ediyor"

Bakanlığın aldığı karar kapsamında lokantaların kurye aracılığıyla satış yapmaları uygun görüldü. 

Konuyla ilgili açıklamaya göre iller arası seyahat yasağının devam edeceği kaydedildi. Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın diğer illeri arasındaki seyahat yasağı ise bir hafta daha devam edecek. 

"Sınır Kapısı 1 hafta daha kapalı kalacak"

Bu kararlara göre İbrahim Halil Sınır Kapısının ise 1 hafta daha halkın geçişine kapalı kalacağı, ancak sağlık kuralları çerçevesinde ticari geçişlerin yapılacağı kaydedildi.

Ayrıca Koronavirüs salgınına yönelik gerekli kararların alınması için valilere yetki verildi. 

Kürdistan Bölgesi’nde toplam vaka sayısı 14 bin 467’ye yükselirken, iyileşenlerin sayısı 9 bin 299 oldu. 590 hasta ise yaşamını yitirdi.