image

PeyamaKurd Salgından dolayı sokağa çıkmanın yasak olduğu Süleymaniye’de bir iş insanı, sosyal medya üzerinden çocuklarına bakamadığını ve bu yüzden evlatlık vermeye razı olduğunu belirten babanın yardımına koştu. Hayırsever iş insanı aileyi ev sahibi yaparak kiradan kurtarma sözü verdi

Kürdistan Bölgesi’nde uygulanan Coronavirüsü salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı en çok günlük yevmiye ile çalışan işçiler etkiledi.  

Kürdistan’da Süleymaniye’nin Piremegrun kasabasında yaşayan ve sosyal medyada üzerinden paylaştığı video ile çocuklarına bakamadığı için evlatlık vermeye razı olduğunu belirten Piştivan Reşid adlı babanın feryadı birçok kesimi etkilemişti. 

Eski bir Peşmerge olan Piştivan Reşid, 16 Ekim olaylarından sonra yaşadığı kenti terk etmek zorunda kaldı. Reşid bu olayın ardından peşmergelikten vaz geçerek Piremegrun kasabasına yerleşti.  

Kürdistan basınına konuyla ilgili konuşan Piştivan Reşid, “Buraya yerleştiktiğimizden beri bu hasarlı bir evde kirada oturuyoruz. 5 çocuğum var, onlara bakmak için motosikletle hamallık yapıyorum. Günde 5-10 bin dinar toplayabiliyorum ve o da kirama ancak yetiyor. Şimdi bu korona hastalığı da çıktı iş kalmadı. Hükümetten sürekli yardım istemekten de utanıyorum” ifadesini kullandı.