image

PeyamaKurd - ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller ve beraberindeki heyeti kabul eden Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Peşmerge’ye yönelik askeri desteğinden ötürü ABD’ye teşekkür etti.

Yapılan ikili görüşmede, Irak’taki siyasi durumunun yanı sıra, Kürdistan Bölgesi ile ABD arasındaki ilişkiler geliştirilmesi, ABD ile Irak arasındaki stratejik müzakere süreci, IŞİD’le mücadele süreci, uluslararası toplumun terörle mücadelede Irak’a desteği, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunları çözümü girişimi ve Irak’ta yapılması planlanan seçimler değerlendirildi.

Taraflar görüşmede, Irak’taki sorunların aşılması için Iraklı tarafların ortak çalışmasının gerekliliğine dikkat çekerek, uluslararası toplumun da bu konuda Irak’a destek olabileceğine dikkat çekildi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani görüşmede, ABD’nin Peşmerge’ye teslim ettiği 250 milyon dolarlık askeri destekten ötürü teşekkür etti.

Öte yandan görüşmede ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller ise, Kürdistan Bölgesi’ndeki birlikte yaşam kültüründen övgüyle söz ederek, Kürdistan Bölgesi’nin bölgenin istikrarındaki rolüne değindi.