image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de bulunan Hollanda’nın Bağdat Büyükelçisi Michel Rentenaar ve Hollanda’nın Erbil Başkonsolosu Hans Akerboom, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.

Başkent Erbil'de yapılan görüşmede, Hollanda’nın Erbil Başkonsolosu Hans Akerboom da hazır bulunurken, taraflar Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın Hollanda ile ilişkileri, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta yabancılar için yatırım ve sermaye nakli imkanları, IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon’da Hollanda’nın rolü, Erbil-Bağdat müzakereleri ve Kürdistan Bölgesi’nin Irak bütçesindeki payı konularını değerlendirdi.

Neçirvan Barzani'den Hollanda'ya Peşmerge için teşekkür

Uluslararası Koalisyon çerçevesinde Peşmerge’ye verdiği destekten ötürü Hollanda’ya teşekkür eden Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, görüşmede yabancı yatırımcıların Kürdistan Bölgesi ve Irak’a daha fazla yatırım yapması için gerekli zeminin hazırlanması konusunda iyi adımların atılması gerektiğini ifade etti.

"BM, AB ve Uluslararası toplum seçimlerede gözlemci olmalı"

Görüşmede, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta basın ve ifade özgürlüğünün yanı sıra Irak’ta yapılacak seçimler ve BM, AB ve uluslararası toplumun seçimlerde gözlemci olmasının önemine dikkat çekildi.

Taraflar görüşmede, Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki reform sürecinin yanı sıra Irak’ın güvenlik ve istikrarı konuları da vurgu yaptı.