image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ile bir araya gelen Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi topraklarının saldırı için kullanılayacağını ifade etti.

Başkent Erbil'de Kürdistan Bölgesi Başkan Yardımcıları Mustafa Seyid Kadir ve Cafer Şeyh Mustafa’nın katıldığı görüşmede Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail, Kürdistan Bölgesi Dış ilişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizayi, Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fevzi Hariri ve Peşmerge Genelkurmay Başkanı General Cemal Eminki de hazır bulundu.

Başkentte heyetler arası yapılan görüşmede, Türkiye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay ve Türkiye Savunma Bakanlığı yetkilileri de katıldı.

"Kürdistan ve Irak toprakları saldırı için kullanılamaz"

Görüşmede, Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra bölgedeki istikrarın önemine vurgu yapılırken, bölgedeki istikrarın korunması için Irak, Kürdistan Bölgesi ve Türkiye arasındaki koordinasyonun önemine dikkat çekildi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, görüşme sırasında terör örgütü IŞİD’e karşı mücadelede Kürdistan Bölgesi ve Irak’a verdiği destekten ötürü teşekkür ederek, Kürdistan Bölgesi ve Irak topraklarının Türkiye ve diğer komşu ülkelere saldırı için kullanılamayacağını vurguladı.

Neçirvan Barzani, Irak’ın bu komnuda yükümlülüklerini yerine getirmesini umut ettiğini kaydederek, Kürdistan Bölgesi’nin bölgede istiktar faktörü olmaya devam edeceğini kaydetti.

Ayrıca yapılan görüşmede, Erbil-Bağdat ilişkileri, siyasi gelişmeler, IŞİD’le mücadele, Şengal Anlaşması, sınırların korunması ve genel olarak Türkiye ile ilişkiler konuşuldu.