image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Rojava’daki temasları sonrası başkent Erbil’e gelen ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve beraberindeki heyet ile görüştü.

Başkanlık kanadı söz konusu görüşmeye dair yaptığı açıklamada Peşmergeler Bakanı, Peşmerge Genelkurmay Başkanı ve Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi Başkanı'nın da toplantıda hazır bulunduğunu aktardı. 

Görüşmede Rojava, Kürt taraflar arasındaki süreç, terör örgütü IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun faaliyetlerinin yanı sıra Irak ve Suriye’de IŞİD tehdidi konularının masaya yatırıldığı aktarıldı. 

Rojava da görüşüldü’ 

Jeffrey, Suriye, Kürdistan Bölgesi ve Irak'ta IŞİD'i kalıcı olarak ortadan kaldırıncaya dek ABD ve uluslararası koalisyonun Kürtlere desteğini devam ettireceğini vurgulayarak, Peşmerge ve Irak güçlerine gerekli tüm yardımı sağlayacaklarını dile getirdi.

Washington’un, Rojava’da Kürt partilerinin başlattığı diyaloğa verdiği desteği de hatırlatan Jeffrey, Neçirvan Barzani ile Kürdistan Bölgesi'nin de bu partileri bir araya getirmedeki olumlu rolüne atıfta bulundu.

Neçirvan Barzani de ABD ve uluslararası koalisyona yardım ve destekleri için bir kez daha teşekkür etti.

Diğer yandan, Erbil-Bağdat ilişkileri ve Rojava, Kürdistan Bölgesi ve Irak'taki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hakkında da fikir alışverişi yapıldı.