image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD'in varlığına değinen Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail yaptığı açıklamada, “IŞİD terörü henüz sonlanmadı ve tehdit olmaya devam ediyor. Dolayısıyla Peşmerge Güçleri’nin Uluslararası Koalisyon’un güçlü desteğine ihtiyacı var” ifadesini kullandı.

Şoreş İsmail, basın toplantısında ABD’nin askeri işbirliği kapsamında Peşmerge Güçleri’ne destek verdiğini belirterek, Uluslararası Koalisyon’un rolüne işaret etti.

“IŞİD terörü henüz sonlanmadı” 

Şoreş İsmail, terör örgütü IŞİD’le mücadele kapsamında Uluslararası Koalisyon’un Peşmerge Güçleri’yle işbirliğinin devam ettiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Peşmerge Güçleri ve Uluslararası Koalisyon, IŞİD’in yenilmesinde büyük roller oynadı. Ancak IŞİD terörü henüz sonlanmadı ve tehdit olmaya devam ediyor. IŞİD’in özellikle Musul, Kerkük ve Diyala kentleri olmak üzere tehdidi sürüyor.” 

“Koalisyonun güçlü desteğine ihtiyacımız var” 

Koalisyonun desteğine değinen Şoreş İsmail, “Bu nedenle Kürdistan Peşmerge Güçleri’nin başta ABD olmak üzere Uluslararası Koalisyon’un güçlü desteğine ihtiyacı var” sözlerini kullandı.

Öte yandan açıklamasında Peşmerge Güçleri ile Irak güçleri arasındaki koordinasyondan da söz eden İsmail, Irak Savunma Bakanlığı’yla ilişkileri güçlendirmek için çok çabaladıklarını belirterek, “Umut ediyoruz ki, IŞİD’le mücadele kapsamında Irak Savunma Bakanlığı’yla ortak bir plan ve program çerçevesinde anlaşabiliriz. Peşmerge Güçleri ile Irak güçleri arasında büyük bir güven oluştu” dedi.