image

PeyamaKurd - ABD’nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford kaleme aldığı yazıda, “ABD tamamıyla Irak ve Suriye’den çekilmeyecek ve Erbil’deki askeri üsse özel bir önem veriyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Irak’ta askeri üslerde Iraklı güçleri eğittiğini söyleyen eski büyükelçi ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki (Rojava) operasyonlarına lojistik destek sağladığını belirtti.

RAND Araştırma Merkezi’nin bir raporunu referans olarak veren Ford, “ABD’nin Irak’tan tamamıyla çekilmesi Suriye’deki operasyonlarının yürütülmesini zora sokar. ABD tamamıyla Irak’tan çekilmeyecek” dedi. 

Erbil’deki askeri üslerinin özel bir önemi var” 

ABD ile Peşmerge Güçleri’nin işbirliğine vurgu yapan Ford, ABD’nin Erbil’deki askeri üslerine dikkat çekerek, “ABD’nin Erbil’deki askeri üslerinin özel bir önemi var. ABD’nin Irak Büyükelçisi Matthew Tueller geçen hafta ekonomik sorunlar yaşadığı bir dönemde Erbil’i ziyaret ederek Peşmerge Güçlerine 250 milyon değerinde askeri yardımda bulundu” dedi. 

Ford, “ABD’nin Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları Suriye’ye baskı uygulamak için Suriye’nin kuzey doğusundan çekileceklerini reddediyor. Trump’da askeri kayıpların olmaması ve giderlerinin düşük olmasından dolayı Suriye’de kalmayı sorun etmiyor” diye ekledi.

ABD, Kürt yetkililere bölgede kalacaklarını söylüyor” 

ABD’nin Cenevre müzakerelerine daha yapıcı yaklaşması ve İran’ı Suriye’den çıkarmaya zorlamak için Şam hükümetine baskı uygulamayı amaçladığını söyleyen Ford, ABD’nin Suriye Özel Temsilcis James Jeffrey’in de aynı amaçla bu hafta başında Rojava’da Kürt taraflar arasında anlaşma sağlamak üzere girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Ford yazısında son olarak, “Washington, Suriye’deki Kürt liderlere Suriye rejimi yıkılana kadar bölgede kalacağını anlatmaya çabalıyor. Bu da Washington’da Amerikalılara Orta Doğu’da savaşı sonlandırmaya yönelik verilen mesajdan farklı bir mesajdır” diyor.