image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip coronavirüs (Covid-19) vakalarının artmasının ardından Rojava’da kısmi sokağa çıkma yasağının uygulanacağı açıklandı.

Rojava’da Özerk Yönetim tarafından yapılan açıklamada, artan Covid-19 vakaları nedeniyle kısmı sokağa çıkma yasağının uygulanacağı, yasağın 30 Ekim Cuma gün başlayacağı ve 8 Kasım Pazar günü biteceği ifade edildi.

Rojava ve Özerk Yönetim’e bağlı bölgelerde şimdiye kadar 3 bin 948 vaka tespit edildi, 115 kişi hayatını kaybetti.

Yapılan açıklamaya göre şu kararlar alındı:

1- “Özerk Yönetim’e bağlı tüm bölgelerde 10 güne kadar kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Sokağa çıkma yasağı 30 Ekim’de başlayacak 8 Kasım’da sona erecek.

2- Sokağa çıkma yasağı süresi içerisinde, tüm büyük pazarlar ve halka açık yerler kapalı olacaktır. Dükkan ve manavlar saat 15.00’e kadar açık kalacaktır. Restoranlar ise sadece siparişlere açık olacaktır.

3- Cuma namazı ve Kutsal Pazar haricinde ibadetler yerleri kapalı olacaktır.

4- Gösteri, toplantı, taziye çadırı ve kongre gibi her türlü toplu etkinlik yasak olacaktır.

5- Halka açık yerlerde, pazarlarda ve kamu merkezlerinde maske takılması zorunlu olacaktır.

6- Tüm okullar, üniversiteler, kolejler ve anaokulları alınan kararlara uyulması koşuluyla açık olacaktır.

7- Özyönetim elindeki kurumların tümünde koruma düzenine ve hijyen kurallarına uyulacak. İhtiyaçlara göre kurumlardaki çalışan sayısı azaltılacak.

8- Tüm hastaneler, kamu ve özel sağlık merkezleri, eczaneler, Kızılhaç ve Kızılay alınan yasaklar dahilinde olmayacaktır.

9- Ayrıca tüm sınır kapıları açık kalacak.”