image

PeyamaKurd – ABD, Suriye’de bulunan muhalefet gruplarının liderlerine Türklerin, Kürt savaşçılara karşı başlatmayı planladığı olası bir operasyonda Türk Ordusuna yanında yer almamaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu. 

Asharq Al-Awsat’ın haberine göre, ABD Suriye’deki muhalif liderlerine mektup yolladı ve onları Türkiye’nin yanında yer almaması konusunda uyardı. 

ABD’den mektup: Türklerin yanında yer almayın

ABD'li diplomatların Suriye muhalefetine gönderdiği bir mektupta, “Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bütün gruplarını Fırat Nehri'nin doğusundaki herhangi bir operasyona katılmamaya çağırıyoruz. Türkiye'nin operasyon başlatmasını istemiyoruz. Biz, sadece diyalog sürecinin sınırda (Türkiye) güvenlik endişelerini çözdüğüne inanıyoruz. Eğer operasyonda Türklerin yanında yer alırsanız, diyalog kapısını da kapatmış olursunuz” ifadeleri yer aldı. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD destekli Kürt savaşçılarayönelik yeni bir operasyonun birkaç gün içinde” başlatılacağını belirtmişti.

Açıklamanın ardından Ankara, Washington'dan gelen uyarılara rağmen Suriye sınırına yakın bölgelere askeri araçlar ile kuvvetlerini gönderdi. ABD ise tek taraflı eylemi kabul edilemez olarak değerlendirdi.”

Şam ile anlaşma iddiası

ABD, Halk Savunma Birlikleri (YPG) tarafından kontrol edilen bir bölgelerde, (Türkiye-Suriye sınırına yakın) gözlem noktaları kurdu. Bu bir uyarı/kontrol sistemi.  Bazı kaynaklar ise Moskova, Ankara ve Tahran'ın Suriye için anayasa komitesi listesinde, Şam ile nihai bir anlaşmaya vardıklarını söyledi. 

Moskova'nın, Suriye rejimi ile anlaşmaya varması durumunda söz konusu anlaşma listesini Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Stefan de Mistura'ya vermek üzere Pazartesi günü Cenevre'de Rusya, Türkiye ve İran öncülüğünde toplantı yapacak. 

Öte yandan Ankara, Kürt savaşçıların bölgesine girdikten sonra Afrin’de bir Türk askerinin öldürüldüğü de belirtildi. Türkiye Savunma Bakanlığı olayı doğruladı. 

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir.