image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) bağlı ABD Savunma İstihbarat Ajansı'nın (DIA) hazırladığı yeni raporda PKK'nin yeni bir müttefik bulduğu ifade edildi.

Türkiye’nin Pençe-Kilit operasyonu devam ederken, Pentagon’a bağlı DIA'dan dikkat çekici bir rapor geldi.

Söz konusu rapora göre Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi’nde PKK kanadına yönelik düzenlediği operasyonlarda ‘İran destekli militanların’da Türklere saldırılar düzenlediği ifade edildi.

ABD raporunda PKK'nin yeni İran destekli müttefikinin (Haşdi Şabi) amacının ise, "Irak'ın bağımsızlığının koruyucuları olarak görülmek" olduğu belirtiliyor.

İran destekli militanlarla iş birliği

ABD askeri istihbarat birimlerinin hazırladığı raporda, PKK’nin İran destekli milis güçler ile iş birliği yapmaya başladığı vurgulandı.

Raporda ayrıca söz konusu İran destekli milis yapılanmaların PKK ile beraber Türkiye'ye karşı koordineli saldırılar düzenlediğine dair bulgular ve görüşler de yer aldı.

“Irak ve Suriye'deki çatışmalarda da yer aldılar”

ABD Savunma İstihbarat Ajansı (DIA) tarafından hazırlanan raporda İran destekli militanların son aylarda Irak ile Suriye’de PKK-Türkiye arasındaki çatışmalarda da yer aldığı ifade edilerek, "Irak'taki bu saldırıların bazıları PKK ile iş birliği içinde gerçekleşti" yorumu yapıldı.

DIA’nın kapsamlı raporunda, "Türkiye'nin Şubat ayında Kürdistan Bölgesi’nde PKK'yi hedef aldığı saldırılar sonrası İran destekli militan grup, Musul’un kuzeyinde yer alan Türk askeri üssüne roket saldırısı düzenledi" denildi.

Yayınlanan raporda, "DIA, Türkiye'nin hava ve Drone ile PKK'yi vurmasına tepki olarak söz konusu militan grubun PKK ile koordineli çalışmaya devam edeceğini öngörüyor" sözleri de yer aldı.

“Irak'ın bağımsızlığının koruyucuları olarak görülmek isteniyorlar”

Raporda, PKK ile iş birliği yapan İranlı militanların hedeflerine ilişkin yorumlar yer aldı.

Raporda, "Militanlar muhtemelen Türkiye'nin operasyonu sonrasında Türk güçlerine saldırarak Irak'ın bağımsızlığının koruyucuları olarak görülmelerini amaçlıyor" denildi.