image

PeyamaKurd – Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasındaki gerginlikler son bulmuş değil.

Ankara, geçtiğimiz mayıs ayında “terör örgütü” olarak kabul gördüğü DSG’ye karşı Suriye'de yeni bir harekât başlatmakla tehdit etti. 

Fakat son günlerde ABD'nin SDG'ye yaptığı yardım, Türkiye-ABD ile ilişkilerinde büyük bir tahrişe yol açacak gibi duruyor.

“ABD, DSG’ye eğitim verdiği görüntüleri paylaştı”

ABD, Türkiye sınırına birkaç kilometre uzaklıkta, tanksavar füzelerinin de kullanıldığı tatbikatlarla DSG savaşçılarına eğitim verdiği görüntüleri paylaştı.

Türk basını, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mayıs ayı sonlarında Suriye'de yeni bir askeri operasyon başlatmakla tehdit etmesinden üç gün sonra, AFP'nin Haseke kentinin doğusundaki petrol bölgesi olan Rimeylan'da devriye gezen bir ABD konvoyunun fotoğraflarını yayınladığını hatırlattı.

ABD askerleri, IŞİD'e (İD) karşı ABD liderliğindeki Birleşik Müşterek Görev Gücü-Operasyon Doğal Kararlılık koalisyonunun güçleri ile Suriye üyeleri arasındaki ortak bir askeri tatbikata katılırken Mayına Dayanıklı Pusuya Karşı Korumalı (MRAP) askeri aracın yanında duruyorlar. Demokratik Güçler (SDG), Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke vilayetindeki el-Malikiya (Kürtçe Derik) kasabasının kırsalında 7 Eylül 2022 - Sputnik International, 1920, 09.09.2022

Ankara'ya operasyon yapmaması için birçok mesaj var. Rusya, Türkiye'yi gerginlikten kaçınmaya çağırdı. Suriye ise askeri olarak yanıt verebileceği konusunda uyardı.

“ABD-Türkiye anlaşmazlığı devam ediyor”

Türk medyasına göre Ankara, Suriye'de bir güvenlik tamponu kurmak istiyor. 

Ayrıca Rasulayn ile Tel Abyad arasındaki bölgenin “Türkiye tarafından desteklenen Suriyeli milisler tarafından kontrol edildiği” de yazıldı. (Şam rejimi, “bu milisleri” terörist olarak görüyor).

Erdoğan temmuz ayında ABD’ye “DSG’yi” eğitmeyi bırakmaya çağırdı ve Washington'un Suriye'den ayrılmasını talep etti. "Amerika Fırat'ın doğusundaki bölgeleri artık terk etmek zorunda. Bu, Astana sürecinden çıkan bir sonuçtur” ifadelerini kullandı. Fakat ABD birlikleri Kamışlo başta olmak üzere Kürt bölgelerinin birçok yerinde faaliyet göstermeye devam etti.

ABD ve Türkiye, 2016'dan bu yana Suriye'nin kuzey ve kuzeydoğusunun geniş bölgelerinde faaliyet gösteriyor.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) savaşçıları, ABD liderliğindeki Birleşik Müşterek Görev Gücü-Operasyon İçsel Kararlılık koalisyonunun güçleriyle ortak bir askeri tatbikat sırasında ABD Bradley Savaş Aracının (BFV) yakınında toplanıyor. Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilindeki el-Malikiya (Kürtçe Derik) kasabasının kırsalı 7 Eylül 2022 - Sputnik International, 1920, 09.09.2022

Ankara, varlığını IŞİD ve “teröristlere” karşı mücadeleyi gerekçe gösterirken ABD ise IŞİD’e karşı savaş' üzerinden gösteriyor.

“Birçok haber ve rapor yayımlandı”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Rus ve İranlı müttefikleri, Şam'ın rızası olmadan ülkede faaliyet gösteren tüm yabancı ülkeleri ve askeri güçleri uluslararası hukuka uygun olarak ülkeyi derhal terk etmeye çağırıyor.

Son haftalarda, Suriye ile Türkiye arasında olası bir yakınlaşmanın işaretleri hakkında birçok haber ve rapor yayınlandı.

Geçen ay İran'ın Tasnim Haber Ajansı, cumhurbaşkanları Esad ve Erdoğan'ın önümüzdeki Perşembe günü Özbekistan'da gerçekleşecek olan Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde bir araya gelebileceğini öne sürdü.

Bu hafta Fransız basını, Suriye istihbarat şefi Ali Memluk ve Türk mevkidaşı Hakan Fidan'ın Rusya'nın arabuluculuğunda bir görüşme yaptıklarını bildirdi. 

ABD basını da Şam ve Ankara arasındaki ilişkilerin olası “normalleşmesini” yazarak bunun Türkiye için neden kötü bir fikir olacağını kaydetti.

Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) ait bir savaşçı, IŞİD'e karşı ABD liderliğindeki Birleşik Müşterek Görev Gücü-Operasyon İçsel Kararlılık koalisyonunun güçleriyle ortak bir tatbikat sırasında, ülkenin kırsalında teknik bir aracın kulesini ateşledi. Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke eyaletindeki el-Malikiya kasabası (Kürtçe Derik) 7 Eylül 2022 - Sputnik International, 1920, 09.09.2022


Sputnik | İlya Tsukanov

Çeviri-Düzenleme | PeyamaKurd

Bu kategoride yazarlar tarafından ifade edilen görüşler, kendilerine aittir ve PeyamaKurd’un bakış açısını yansıtmayabilir.