image

PeyamaKurd - Litvanya’da yapılan NATO Liderler Zirvesi’nde Türkiye’nin önemli rolü ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rolü Alman Bild Gazetesi tarafından ele alındı.

Gazete, Erdoğan’ı Süpermen olarak tanıtarak, NATO’nun yeni güçlü adamı olarak nitelendirdi. NATO Liderler Zirvesi’nde birçok önemli karar alındı, İsveç’e NATO yolunun açılması gibi birçok önemli konunun merkezinde ise Türkiye yer aldı.

Bu da Erdoğan’ı dünya basınının manşetlerine taşıdı. Alman Bild Gazetesi Erdoğan’ı “Süpermen” montajıyla manşete taşıdı. Haberde, “Erdoğan şimdi Süpermen mi? Erdoğan’ın dahil olmadığı bir küresel siyasi kriz neredeyse yok gibi. NATO’nun yeni güçlü adamı” denildi. 

Güç vurgusu 

“Erdoğan şimdi Süpermen mi?” başlıklı haberde, Erdoğan için Süpermen görseli kullandı. Filipp Piatov imzalı yayınlanan makalede Erdoğan için “NATO’nun yeni güçlü adamı” vurgusu yapıldı.


Alman Bild gazetesinden NATO Zirvesi analizi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Süperman yapıp övgüler dizdiler


“Bir şey almadığı anlaşma yok'"

Makalenin devamında, “Erdoğan’ın müdahil olmadığı küresel bir siyasi kriz yok denecek kadar az. Katılmadığı bir karar yok denecek kadar. Bir şey almadığı bir anlaşma yoktur. Erdoğan Ukrayna’ya insansız hava araçları ve diğer askeri teçhizat sağlarken, aynı zamanda Moskova ile Kiev arasında Karadeniz üzerinden tahıl anlaşmaları yapıyor” sözleri kullanıldı.

"Birçok jeopolitik ağın merkezinde yer alıyor"

Bild gazetesi, Siyaset Profesörü Peter Neumann’ın Erdoğan ile ilgili görüşlerine yer vererek Erdoğan’ın bu gücü nereden aldığı soruldu. Neumann’ın yanıtı ise, “Birçok jeopolitik ağın merkezinde yer alıyor. Tüm anlaşmazlıkların arasında rol oynuyor ve bundan büyük güç alıyor” oldu.

"İç politikada en geniş manevra alanına sahip"

Siyaset Bilimci Thomas Jäger ise, “Türkiye Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin jeopolitik önemini biliyor ve bunu dış politikasında her tarafta kullanıyor. Batı’daki en güçlü Devlet Başkanı ABD Başkanı Joe Biden olsa da Erdoğan NATO devlet başkanları arasında iç politikada en geniş manevra alanına sahip” dedi