image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin (KBY), Bağdat yönetiminin değişmesi ile beraber yeniden canlanan bir enerji sektörüne dönüştü. Kürdistan Bölgesi’ni daha parlak bir geleceğin beklediği görülüyor.

Petroleum Economist bağımsız analiz merkezi, Kürdistan’ın petrol hareketlerini inceleyen bir analiz yayınladı. Analizde, Kürdistan’ın referandumda sonraki sarsıntısını atlattığı ve 2019’da Irak’ın petrol sektöründeki politikalarını yıkarak, kendi ticari hacmini oluşturabileceği ifadeleri yer alıyor.

‘Kürdistan ihanete uğradı ve iflasın eşiğine geldi’

Kürdistan Bölgesi, 2018’e korkunç bir karmaşa içinde başladı. Ekim 2017’de yapılan bağımsızlık referandumundan sonra Kürdistan iç ihanete uğrayarak, topraklarının neredeyse yarısını kaybetti.  Federal güçler, petrol zengini Kerkük de dahil olmak üzere tartışmalı toprakların bir kısmını Haşdi Şabi ile bir olarak ele geçirdiler. Kürdistan Bölgesel Yönetimi iflasla karşı karşıya kaldı ve ihanete uğradı.

Bununla birlikte, Kerkük olayları sonrası yaklaşık 580 bin varilden 230 bin varil seviyesine düşmüş olan boru hattı ihracatı o zamandan bu yana yaklaşık 400 bin varile çıktı. İlerisi için daha da iyi haberler var. Planlanan iyileştirmeler ve sondaj programları 2019 sonuna kadar yaklaşık 100.000 bl / d yeni üretim kapasitesi ekleyebilir.

‘Şirketler, Kürdistan’da petrol faaliyetlerini arttırdı’

Petrol için zamanında yapılan ödemelerin tutarlı bir kaydı da kritik öneme sahiptir. KYB, Türkiye'ye gecikmiş boru hattı ücretlerinde ve büyük ticaret merkezlerine petrol tahsislerinde yüz milyonlarca dolar geri ödeyerek daha da ileri gitti.

DNO (Petrol arama şirketi) yaptığı ödemelerle birlikte hızla Peşhabur sahasını hızla akışa soktu ve Tawke sahasındaki petrol düşüşlerini telafi etti. Gulf Keystone Petroleum ve Taqa gibi ikinci kademe operatörler ise yıl sonuna kadar 20.000 bin varilin çıkmasını hızlandırabilir. Rus GazpromNeft şirketi ise Sarqala sahasında üretimi ikiye katladı.

‘ABD-Rus çatışması: Kürdistan Bölgesi’nde…’

Ancak Moskova'nın ana ilgi odağı, 2017'de Kürdistan ile geniş kapsamlı enerji anlaşmaları imzalayan Rosneft'e yatıyor. Rosneft, Türkiye'ye ana ihracat boru hattını işleterek Kürdistan-Bağdat enerji pazarları için merkezi konuma yerleştiriyor. En azından bir Rosneft sözleşmeli teçhizat doğuda çalışıyor ve Rosneft, Ceyhan'dan Kürt ham petrolü almaya devam ediyor. 

2019 yılında Kürdistan Bölgesi, ABD’nin Rusya’nın artan etkisiyle karşı karşıya kalacağı bir başka Orta Doğu bölgesi olacak. ABD, Kürdistan’ın petrolünü İran’ın öngördüğü biçimde piyasaya sürmesini sağlayan anlaşmaları engellemek için Rosneft’in boru hattı tarifeleri kazanmasına ve KYB’nin enerji alanındaki konumunu güçlendirmesine yardımcı olacak.

‘Politika jokerdir, Kürtlerin konumu güçlendi’

Irak’ın 2018’deki kaotik seçimi, federal bir başbakanla sonuçlanarak, Bağdat’taki Kürt konumunu güçlendirdi. Ayda yaklaşık 270 milyon dolarlık düzenli federal transferler Kürdistan’ın bağımsız petrol sektörünü dengelemiş, Batı askeri yardımı ve ilgili diplomatik bağlar 2019 için güvence altına alınmıştır.

Unutmayın politika jokerdir. Irak'ın 2019 bütçesinin taslağı henüz kabul edilmedi, parlamento tarafından çok daha az onaylandı ve diğer olası patlamalar, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsız petrol ihracatının anayasasıyla ilgili uzun süredir ertelenen bir federal anlaşmazlığı içeriyor. İlerleme, son on yıl boyunca KYB ve Bağdat’tan kaçan son durum sorunlarından herhangi birinde olası değildir.

‘Kürtler, kendi hızında büyüyebilir’

Kürdistan’ın istediği her şeyi Bağdat'tan alması pek mümkün olmamakla beraber, statüko, petrol sektörü aidatları, maaşlar ve emekli maaşlarının ödenmesi için yeterli miktarda para bıraktı.

 Referandum patlamasının ardından yenilenen pragmatizm 2019 yılı Kürdistan’ın petrol sektöründe Irak'ın kırılgan politikalarını izole edip, kendi hızında büyümesine izin verebilir.

 

.| Türkçe çeviri Kaynağı PeyamaKurd'e aittir. |