image

PeyamaKurd - Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) desteklediği Kürt savaşçılara karşı olduğu için Suriye'de yeni bir askeri saldırı başlatmaya hazırlanıyor. ABD’de yayın yapan NewsWeek Dergisi, Erdoğan’ın olası Rojava operasyonu için, “Suriye'de yeni savaş? Türkiye yakında, ABD müttefiklerine karşı askeri harekât hedefliyor!” başlıklı analiz/haber yayımladı. Haberde, IŞİD ile mücadelede ABD’nin en önemli müttefiklerinden biri olan Kürtlerin, Türkler tarafından ABD’nin izin vermeyeceği ayrıca Kürtlerin Ekim ayında Ankara tarafından bombalandığı yer alıyor. Haberde; Türkiye, Rusya ve ABD’nin Suriye’ye ne zaman ve ne için geldiği de belirtiliyor.

“Erdoğan’dan operasyon tehdidi”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü (dün) yaptığı açıklamada, Halk Savunma Birlikleri (YPG) aleyhine konuşarak, “Silahlı kuvvetlerin "Fırat'ın doğusunu ayrılıkçı terör örgütünden kurtarmak için birkaç gün içinde operasyonlarımıza başlayacağını" söyledi.

Kürt güçleri, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Terör örgütü IŞİD ‘e karşı mücadelenin en önemli parçalarından biri. Fakat Ankara, onları bir terör örgütü olarak görüyor.

Suriye Demokratik Güçleri'nin bir parçası olan YPG, IŞİD'le mücadele eden ABD birliklerinin yanında savaşıyorlar. Fakat bu birliktelik Türkiye'nin Kürt menşeili DSG’yi hedeflemekten alıkoymadı. Erdoğan operasyonun ABD’yi kapsamayacağını belirterek, "Hedefimiz asla Amerikan askerleri değil, bölgede faaliyet gösteren terör örgütlerinin üyeleri, özellikle bu noktanın altını çiziyorum" dedi. 

“ABD ve Türkiye ne zaman geldi?”

Türkiye ve ABD, Suriye'de uzun süredir devam eden iç savaşa, isyancıların ve cihatçıların Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmek için mücadele ettiği 2011 ayaklanması sırasında katıldılar. Bu grupların hükümete karşı kazanımlar arttıkça, cihatçı güçler muhalefetin ön saflarına yükseldi ve bu da sonunda topraklarının çoğunu IŞİD’e kaybetti. 2014 yılına kadar ABD, Irak ve Suriye'de IŞİD'i çıkarmak için uluslararası bir koalisyon kurdu. Ancak Türkiye, CIA desteğini kaybeden isyancılarla ilişkilerine devam etti.

Pentagon ise, Rusya'nın Esad adına mücadeleye katılması nedeniyle 2015 yılında DSG güçlerini resmen destekledi .ABD öncülüğündeki koalisyon ve DSG’nin kapsamlı mücadelesi ile beraber, IŞİD neredeyse tamamen bitme noktasına kadar geldi.

“Türkiye, Ekim ayında Kürtleri bombaladı ”

SDG, Fırat Nehri’nin doğu kıyısında IŞİD’le mücadeleyi sürdürmekte. Suriye'nin bu kanadında yoğun savaşlar yaşanırken Türkiye, ABD’nin YPG’ye olan desteğini protesto etmeye devam etti ve Ekim ayında sınırdaki Kürt güçlerini bombalamaya başladı. Saldırılar, ABD kontrolünde askıya alındı. Kürtler, hem koalisyona hem de Türkiye’ye karşı adım atması için Suriye hükümetine  çağrıda bulundu.

“Daha önce Afrin’e saldırdılar”

Ankara’nın bir önceki saldırısı Afrin’e olmuştu. Türkiye şu anda Afrin'de isyancılara destek vermek için görevlendirilmiş askerler ve Suriye hükümeti ile isyancıların elinde bulunan tek büyük bölge olan Idlib vilayetinin isyancıları ile cihatları arasında belirsiz bir ateşkes anlaşması yürütmekte. Bu çerçevede de  kendi gözlem noktalarını kurmuş durumda. Anlaşmaya, Ankara ve Moskova tarafından Eylül ayında yapıldı.

Trump yönetimi de söz konusu bu anlaşmayı kabul etmiş durumda. Pentagon'un Suriye'deki resmi vizyonu, IŞİD’i yenmekle sınırlı görünüyor. Fakat Washington, İran komutası altında olduğu söylenen örgütleri de kapsayacak şekilde hedeflerini istikrarlı bir şekilde genişletmiş vaziyette.

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir.