image

PeyamaKurd - Siyasi gözlemcilerin aktardıklarına göre, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Türkiye’nin Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) karşı başlattığı operasyonda Türkiye’yi destekliyor.

“YNK ile Türkiye PKK’ye karşı birçok operasyon düzenlediler”

Facebook’ta bir paylaşımda bulunan Siyasi Gözlemci Bilind Şiwanî gelişmeye ilişkin şu sözleri yazdı:

“Türkiye ile Irak arasında 80’li yıllarda bir anlaşma yaptılar ve bu anlaşma uyarınca her iki ülke güvenlikleri gereği birbirlerinin topraklarına 30 Km. girebilir ve askeri operasyon düzenleyebilirler. Irak Cumhurbaşkanlığı görevi 17 yıldır YNK’nin elinde ama şu ana kadar bu anlaşmayı bozmak için en ufak bir adım bile atmış değil.”

Şiwanî, “Türkiye Genelkurmay Başkan Yardımcısı 16.02.2008 tarihinde Süleymaniye’ye bir ziyaret düzenledi” diyerek şu şekilde devam etti: “Ve bu ziyaretinde YNK ile PKK’ye karşı ortak operasyon anlaşması gerçekleştirdi. Bu anlaşma gereği YNK ile Türkiye PKK’ye karşı birçok operasyon düzenlediler.”

YNK ile Türkiye arasında PKK’nin faaliyetlerini kısıtlama kararı alındı”

YNK ile Türkiye arasında yapılan anlaşmanın Berhem Salih döneminde de sürdüğünü ifada eden Şiwanî: “2018’de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih arasında gerçekleşen anlaşma gereğince PKK’ye ortak operasyonlar gerçekleştirilme imkanı sağlandı” dedi ve şunlara dikkat çekti:

“Aynı dönemde YNK ile Türkiye arasında PKK’nin Süleymaniye’deki faaliyetlerini kısıtlama kararı alındı. Bu anlaşmalar sonrasında Türkiye ile Süleymaniye Ulusararası Havalimanı’ndaki uçuş yasağı kaldırıldı.”

Bilindiği üzere KYB Eş Başkanı Bafil Talabani, Qubat Talabani ve Derbas Kosret Resûl geçtiğimiz günlerde gizliden Türkiye’ye ziyaret yaptığını, Türk istihbarat yetkilileriyle görüştüklerini, Türkiye ile KYB ilişkilerini normalleştirme taleplerini ilettiklerini, bunun için de her türlü talebi yerine getirebileceklerini teyit ettiklerini yazmıştı.