image

PeyamaKurd Özel - Binlerce Kürt ve HDP’li seçmen, dün İstanbul’da hem Newroz kutlaması hem de Türkiye Yerel Seçimleri öncesi miting için bir araya geldi. Haberde Kürtler binlerce kişi bir araya gelerek, aynı saatlerde 15 km ötede miting yapan popüler Türk Cumhurbaşkanı'na gözdağı verdi göndermesi yapıldı. 

Associated Press’te yer alan habere göre, yoğun güvenlik önlemlerine rağmen alana toplanan binlerce kişi, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın popülerliğine gözdağı verdi. Erdoğan’da dün İstanbul’da Halkların Demokrat Partisi’ne (HDP) yakın bir yerde Milliyetçi ortağı Devlet Bahçeli ile (yaklaşık 15 km uzaklıkta) miting düzenledi.

HDP’nin bu yıl ki seçim stratejisi, Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) HDP oylarını aktarmak ve böylece Tayyip Erdoğan'ın iktidar partisine meydan okuma olarak görülüyor. Türkiye seçimlerde milyonlarca Kürt oy kullanacak. Erdoğan aynı zamanda Kürt oyları için de siyasi kampanyalar yürütüyor.

Kürt illerine atanan kayyımları kabul etmeyen Kürtler de sandık başına giderek yanıt vermeyi hedefliyor. Kürtlerin oyu için kampanya yürüten aynı Erdoğan, Ekim ayında da dolaylı tehdit ederek, “Bu seçimlerde terörle ilgili insanlar sandıklarında seçilirse, gerekeni derhal yapacağız ve kayyımlar ile yolumuza devam edeceğiz” demişti.

Türk Hükümeti, HDP politikacılarını PKK ile ilişki kurmakla suçluyor ve Erdoğan düzenli olarak terörist bir marka gibi kitlesine sunuyor. HDP ise bu tür bağlantıları sadece reddetmekle kalmıyor, Kürtlerin haklarını ve demokrasisini yasal, siyasi yollardan savunuyor.

Çeviri | PeyamaKurd