image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden, talimatıyla Suriye’deki İranlı milislere yapılan saldırılar hakkında Kongre’deki liderlere bir mektup gönderdi.

Insider’ın haberine göre Biden Kongre liderlerine gönderdiği mektupta, ABD’nin kendini ve bölgedeki ortaklarını koruma hakkının olduğunu belirtti.

Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato geçici başkanı Patrick Leahy'ye yazdığı mektupta, saldırının "Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51. maddesinde yansıtılan Amerika Birleşik Devletleri'nin öz savunma hakkına uygun olduğunu" ifade etti.

Biden mektubunda, Erbil ve Bağdat saldırılarına karşılık olarak Suriye’deki milis güçlerine saldırı talimatı verdiğini belirtti.

Joe Biden söz konusu mektubunda şu ifadeleri kullandı: 

“Bu harekata terör saldırılarına karşı personelimizi, ortaklarımızı bu ve gelecekte buna benzer saldırılara karşı korumak, savunmak için izin verdim. Amerika Birleşik Devletleri, nefsi müdafaada gerekli ve orantılı önlemleri almaya her zaman hazırdır. ABD her zaman olduğu gibi tür saldırılardan sorumlu milis gruplarının karşısında yer alacaktır.” 

“Askeri Güç Kullanma Yetkisi Yasası çerçevesinde gerçekleştirildi”

Biden ayrıca bu mektupta, "Kongre'yi ‘Savaş Güçleri Kararı’ ile tutarlı biçimde tam olarak bilgilendirme çabalarının bir parçası olarak sunduğunu” ifade etti.  

Öte yandan Biden, harekatın 11 Eylül saldırılarının ardından çıkarılan ve başka ülkelerde nefsi müdafaa hakkını kullanabilen ‘Askeri Güç Kullanma Yetkisi Yasası’ çerçevesinde gerçekleştiğini belirtti.

Habere göre, saldırılardan rahatsız olan bazı kongre üyeleri, 2001 ve 2002 askeri Askeri Güç Kullanma Yasası’nı (AUMF) yürürlükten kaldırmak için hareketi geçti!

Çeviri ve düzenleme : PeyamaKurd