image

PeyamaKurd - İngiltere merkezli Telegraph gazetesinde, Türkiye hakkında dikkat çeken bir yazı kaleme alındı.

Gazete, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşta kazanan tarafın Türkiye olduğunu öne sürdü. Yazıda, Rusya'nın savaş nedeniyle yarattığı boşluğu Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iyi bir şekilde doldurduğuna yer verildi.

İngilizlerin prestijli gazetesi Telegraph, Rusya-Ukrayna Savaşı'da Türkiye'nin konumuna dikkati çekti. Analizde, Türkiye, iki ülke arasında esirlerin takası ve tahıl ihracatı konularında aktör olarak öne çıkıyor vurgusu yapıldı.

"Erdoğan boşluğu doldurmak için harekete geçti"

"Putin'in Ukrayna'daki savaşının asıl galibi Türkiye" başlıklı analizde, "Rusya'nın, Avrupa ve Orta Asya'daki etkisinin itibar kaybı” gördüğü belirtilen haberde, Erdoğan, boşluğu doldurmak için harekete geçti” sözlerine yer verildi.

Erdoğan'ın, geçen hafta "Türkiye Yüzyılı"nın doğmakta olduğunu duyurduğu ifade edilerek, "Ülkesini görkemli günlere kavuşturma sözü verdi” denildi.

"Erdoğan, Osmanlı’nın adımlarını takip edecek"

Erdoğan'ın, " Osmanlı Devleti'nin gücüne, bölgesel hakimiyetine ve İslami değerlerine duyduğu hayranlığı gizlemediği, bu adımları takip edecek gibi göründüğü" de gazetenin analizinde yer aldı.

Türkiye'nin, enerji arzını, uygun fiyatlı ithalatı güvence altına alma ve elini güçlendirme çabalarının bir parçası olarak Doğu Avrupa ve Orta Asya'da kendini gösterdiğine dikkat çekildi.

“Putin ilerleyemiyor, Türkiye ise yükselişte”

Analizde, "Türkiye, tüm çıkarlarını dengeleyemeyen bir Rusya'nın bıraktığı boşluğu doldurmaya çalışırken, Putin'i yabancılaştırmaktan özenle kaçınıyor. Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana, Erdoğan istediğini elde etmek için her iki tarafla da ilişkisini ustalıkla sürdürdü.

Bir yandan Türkiye, düzinelerce gelişmiş Bayraktar TB-2 saldırı aracını yakın ortağı Kiev'e gönderdi. Diğer yandan, Rusya'ya yaptırım uygulamayı reddetti.”

Moskova'nın, tahıl anlaşmasından çekilme kararı aldığına işaret edilerek, "Putin'i tekrar hizaya sokmak için Erdoğan'ın bir telefonu yetti” ifadelerine de yer verildi.

Analiz, "Putin'in askerleri ilerleme kaydedemiyor, mağlubiyetlerle karşılaşıyor. Türkiye ise yükselişte ve etki olarak öne çıkıyor” sözleri ile son buldu.


The Telegraph | 

Çeviri-Düzenleme | PeyamaKurd

Bu kategoride yazarlar tarafından ifade edilen görüşler, kendilerine aittir ve PeyamaKurd’un bakış açısını yansıtmayabilir.