image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkan Mesud Barzani’nin önderliğinde 25 Eylül 2017 tarihinde Kürdistan milleti, bağımsızlık referandumuna gitmiş halkın yüzde 93.7’si Kürdistan’ın bağımsızlığına ‘EVET demişti. Tüm tehditlere boyun eğmeyen Başkan Mesud Barzani, “Referandumu iptal etmeyeceğiz, gerekirse bedel ödeyeceğiz” demişti. 

Kürdistan Bölgesi; Melle Mustafa Barzani, Qazî Mihemmed gibi liderlerin kutsal yolunu izlemiş ve bütün tehditlere rağmen bağımsızlık referandumu kararı almıştı. Referandum diğer parçalardaki ve dünyadaki Kürtler tarafından büyük bir sevinç ile karşılanmış ve destek görmüştü. 

Dünyada neredeyse 50 milyonu aşan bir nüfusa sahip olan ulusun tüm fertlerini sevince boğan “Bağımsızlık Referandumu” kararı, Kürt toprakları üzerinde hak iddia eden çevre ülkelerce tepki ile karşılanmıştı.

Başkan Mesud Barzani, Irak yönetimleriyle yaşanan acıtecrübelerin Kürdistan halkında, Bağdat'a yönelik ciddi kırılmalar yarattığını ve referandum kararının Kürdistan halkı tarafından alındığını belirtmişti.

Başkan Barzani, Kürtlerin bağımsızlık taleplerine karşı çıkanlara belki de en güzel yanıtlarından birini şu şekilde vermişti: “Halepçe’de kaybettiklerimiz ve tüm şehitlerimiz için referandumdan geri adım atmayacağız.” 

Kürtlerin bağımsız olma kararına tepki veren ülkeleri, karşılıklı çıkarları olduğu kapsamında ele almak kısmen doğru olarak okunabilir. Diğer yandan ise sözde Kürt siyaseti içinde yer alan bazı şahsiyetlerin ‘Kürdistanın Bağımsızlığına hayır’ kampanyası başlatması ise Kürt/Kürdistan halkını derinden sarsan olayların başında geldi. Özellikle Yeni Nesil Hareketi (YNH) lideri Şahsuvar Abdulvahit’in ‘Nexêr’ kampanyası başlatması ve kendi çevresini bu yolda kullanarak mitingler yapmasına Kürt halkı razı gelmedi ve ‘%93.7 EVET’ ile karşılık verdi. Halk, bu çevreleri Kürt tarihinin anılmak dahi istenmeyen karanlık bir köşesine attı.

Bağımsızlık iradesinin Kürt halkının zihninde her an canlı olduğunu dünya kamuoyuna duyuran Kürdistan Bağımsızlık Referandumu; mezhep ve kabile savaşları ile kan gölüne dönen Orta Doğu’da demokratik, özgürlükçü, evrensel değerlerin yaşanabileceği bir toprak parçası olabileceğini de tüm dünya kamuoyuna kanıtlamıştır.

Bağımsızlık Referandumunun baş mimarı Başkan MesudBarzani o dönem Kürdistan’ın bağımsızlığının Kürtlerin geleceği için bir tapu değerinde olduğu vurgulamıştı.

O tapu halen Kürtlerin elinde. Her ülkenin kendi geleceğini tayin etme hakkı vardır diye Birleşmiş Milletler maddesinde geçen ve Kürtlerin doğal taleplerine tehditler ile yaklaşan çevre ülkeler başta olmak üzere tüm dünya artık Kürtlerin bağımsızlık yolundaki iradesini resmen tanımış durumda.

Yüksek Seçim ve Referandum Kurulu tarafından 10 Ekim’de açıklanan sonuçlar şu şekildeydi:

Seçmen sayısı: 4 milyon 581 bin 255

Oy kullanan seçmen sayısı: 3 milyon 305 bin 925

Geçersiz oy sayısı:  219 bin 990

Geçerli oy sayısı: 3 milyon 085  bin 935

_____________________

EVET: 2 milyon 861 bin 471 - % 92.73

Hayır: 224 bin 468 - %7.27