image

► Rusya'nın Ukrayna işgalinde 3. gün: Anlık gelişmeler, son dakikalar! 


PeyamaKurd -  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'yı işgal kararı sonrası işgal giderek büyüyor. Ukrayna kendi imkanları ile Ruslara karşı direnirken, NATO ve Batı'nın sessiz kalışı ise tepkilere neden oluyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Twitter hesabından tüm dünya liderlerini takibi bıraktı. Rusya'nın ise sabah saatlerinde, Kiev'deki Zhulyany havaalanına yakın sviil bir binaya roketi isabet etti!

► Rusya'nın Ukrayna işgalinde 25 Şubat'ta (Dün) öne çıkanlar başlıklar ve gelişmeler için tıklayın:  


17.46: ekin ve Washington arasındaki gerilimin devam ettiği dönemde, ABD Donanmasından bir savaş gemisinin yıl başından bu yana ikinci kez Tayvan Boğazı'nı geçtiği ifade edildi.

17.00: Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la telefon görüşmesi yaptı. Çavuşoğlu ayrıca Lavrov’a, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelere ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu iletti.

16.53: Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky, "Kiev ve şehrin çevresindeki önemli noktaları kontrol altında tutuyoruz" açıklamasında bulundu.

16.00: Ukrayna’nın başkenti Kiev’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko bir açıklama ile duyurdu.

15.00: Moskova Devlet Tiyatrosu Müdürü Ukrayna Elena Kovalskaya, Putin'i kast ederek, "Bir katil için çalışıp ondan para alamazsınız" açıklamasıyla istifasını sundu.

image

14.17: Rusya’nın Avrupa Konseyi temsilciliği askıya alındı. Türkiye, askı konusunda çekimser oy kullandı.

13.38: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dünyanın Rusya ve Ukrayna arasında uzun süre devam edecek bir savaşa hazırlanması gerektiğini dile getirdi.

13.02: Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, dünyaya Rus petrolü almayı sonlandırma çağrısı yaptı. Kuleba “Rusya’yı tamamen izole edin, büyükelçilerini sınır dışı edin, petrol ambargosu uygulayın ve ekonomisini mahvedin. Rus savaş suçlularını durdurun” dedi.

12.46: Polonya Futbol Federasyonu Başkanı Cezary Kulesz, FIFA 2022 Dünya Kupası elemeleri için 24 Mart’ta Rusya ile Moskova’da oynayacakları maça çıkmayacaklarını açıkladı.

12.30: Moskova Devlet Tiyatrosu Müdürü Ukrayna Elena Kovalskaya, Putin'i kast edere, "Bir katil için çalışıp ondan maaş almak mümkün değil” diyerek Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini protesto etmek için istifa etti.

12.00: Danimarka, 2.000 zırh ve 700 ilk yardım çantası, Hollanda ise, 200 Stinger MANPADS'i Ukrayna'ya gönderecek.

11.34: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin İran’ın nükleer çalışmalarında gelişmesini önlemek için Ukrayna’ya saldırı yapan Rusya ile ilişkisine devam edeceğini açıkladı.

10.45: Irak Dışişleri Bakanı, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Fuad Hüseyin Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla ilgili uyarı yaparak, “Ukrayna savaşının ateşi Orta Doğu ve Irak’a ulaşır” dedi. 

10.00: Rusya, BM Güvenlik Konseyinde ABD ve Arnavutluk'un getirdiği "Rusya’nın Ukrayna'ya saldırısını" kınayan karar tasarısını veto etti. 43 ülke tepki gösterdi. 

09.45 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, liderler zirvesinin ardından Rusya ve Ukrayna savaşına dair açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, "Ukrayna’ya aralarında hava savunma sistemlerinin de olduğu daha fazla silah vereceğiz, Putin, ağır bir bedel ödeyecek" dedi. 

09.00: Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerine ait 14 savaş uçağı, 8 helikopter, 102 tank ve 536 zırhlı aracın vurulduğunu ifade etti. Ayrıca "Rus birliklerinin tahmini kayıpları: 14 uçak, 8 helikopter, 102 tank, 536 zırhlı araç, 15 topçu ve 'Buk' füze sistemi" şeklinde verildi. 

08.30: Rusya'nın fırlattığı füze Başkent Kiev'deki sivil bir binaya isabet etti. Binadaki sivil vatandaşlar tahliye ediliyor! 

08.15: Rusya Savunma Bakanlığı'ndan da bir açıklama geldi. Açıklamada Ukrayna askeri tesislerine bir seyir füzesi fırlatıldığı belirtildi.

07.55: "Kiev'den kaçtı" yönünde sosyal medyada çıkan haberlerin yalan olduğunu belirten Zelenksky Ukrayna sokakalrında çektiği bir video ile, "Buradayım" mesajı verdi.

07.00: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskyy, ABD hükümetinin "Kiev'den tahliye edilmesi" teklifini geri çevirdi.