image

PeyamaKurd -  Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri operasyonu 7. gününe girdi. Belarus'taki Ukrayna-Rusya görüşmesinin ardından heyetler istişare için ülkelerine döndü; görüşmelerde 2'inci turun bugün yapılacağı öğrenildi. Ukrayna kentlerindeki çatışmalar ise sürüyor. 

Ukrayna’daki Herson kentinin Belediye Başkanı İgor Kolikhayev, Rus güçlerinin şehre girdiğini, tren istasyonunda kontrolü ele aldığını ve kentte çatışmaların sürdüğünü duyurdu.

► Rusya-Ukrayna haberleri ve öne çıkan gelişmeler için tıklayın:  


17.00: Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelerin 2’inci turunun bu akşam aynı heyetlerin katılımıyla yapılacağı bildirildi.

16.23: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Rusya’nın NATO’yla ilişkilerinin bundan sonra nasıl olacağını söylemenin güç olduğunu, fakat ilişkilerin eskisi gibi olamayacağını dile getirdi.

15.27: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Ukrayna'nın nükleer silah edinmesine izin vermeyeceğini ifade ederek, "Üçüncü dünya savaşı nükleer karakterli ve yıkıcı olacak" dedi.

14.38: Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in Ukrayna meselesinde hiçbir bencil çıkarı olmadığını dile getirdi.

14.00: ABD yarın Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Arap ülkelerinin temsilcilerinin katılacağı Suriye konulu bir toplantıya ev sahipliği yapacak.

13.15: Danimarka Hava Kuvvetleri, Ukrayna'ya 2.700 tek kullanımlık M72 tanksavar fırlatıcı teslim etti.

13.00: Ukrayna Savunma Bakanı Yeni TB2 İHA'ların Ukrayna'ya ulaştığını ve aktif kullanıldığını söyledi.

12.17: Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Silahlı Kuvvetlerinin Kherson kentini tamamen ele geçirdiğini duyurdu.

11.37: New York Times, Rusya-Ukrayna savaşında Erdoğan'ın büyük hatasını yazdı

11.03: Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya'nın saldırılarına yönelik yeni bir videomesaj yayınladı. Zelenskiy: "Rusya saldırılar ve füzelerle Ukrayna'yı kazanamaz!" dedi.

10.32: Bugün ikincisinin yapılması planlanan Ukrayna-Rusya müzakerelerinin ertelendiği bildirildi.

09.41: Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank, Avrupa pazarından çıkacağını açıkladı.

09.26: Putin, bir kararname ile vatandaşlarının 10 bin dolardan daha fazla nakit dövizle ülke dışına çıkmasını yasakladı.

09.12: İtalyan petrol şirketi Eni, Rusya’dan Türkiye’ye doğal gaz taşıyan Mavi Akım boru hattındaki yüzde 50’lik hissesini satmak istediğini açıkladı

09.00: Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Ukrayna sınırındaki askeri birliklerinin büyüklüğünü iki katına çıkarmaya karar verdiklerini açıkladı.

08.44: Ukrayna’daki Herson kentinin Belediye Başkanı İgor Kolikhayev, Rus güçlerinin şehre girdiğini, tren istasyonunda kontrolü ele aldığını açıkladı.

08.12: ABD merkezli havacılık şirketi Boeing, Rus şirketleriyle tüm ilişkilerini sonlandırdığını açıkladı.

07.33: ABD Başkanı Joe Biden, hava sahalarını Rus uçaklarına kapattıklarını açıkladı. Biden, ABD birliklerin 'Rus güçleriyle çatışmaya girmeyeceğini' ise yineledi.

image

06.55: Dünya Bankası ve IMF, Ukrayna’ya 3 milyar dolarlık yardımda bulunmaya hazırlanıyor.

06.02: Türkiye: "Taraf tutmak zorunda değiliz, NATO'da tavrımız açık ve net!"

image

05.09: Ukrayna’da devlet, halka molotof kokteyli yapma ve atma eğitimi veriyor.

molotof04:17: İnternet ansiklopedisi Wikipedia’nın Rusça sayfası, Rusya iletişim denetleme kurumu Roskomnadzor’un “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali” sayfasını silmelerini talep ettiğini açıkladı.

01.10 Ukrayna'nın başkenti Kiev ve çevresinde patlama sesleri duyuluyor.

00.10: Almanya, Rusya-Ukrayna savaşının ardından Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni uygulayan Türkiye'ye teşekkür etti.

00.01: Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin Ateşkes Ortak Kontrol ve Koordinasyon Merkezi Temsilciliği: Ukrayna ordusunun açtığı ateş sonucu DHC’de bir kişi hayatını kaybetti, bir kişi daha yaralandı.