image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu. Vladimir Putin, sabahın erken saatlerinde televizyon kanalından ulusa seslendi.  

Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı yönetimlerin Rusya'dan askeri yardım talebinde bulunduklarını hatırlatan Putin, "Buna bağlı olarak özel bir askeri operasyon düzenlemeye karar verdim" dedi. 

Kiev'in yanı sıra Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv, Odesa kentlerinde art arda patlamalar yaşandı.


Rusya-Ukrayna krizinde 24 Şubat'ta öne çıkanlar başlıklar ve gelişmeler: 


21.20:  ABD Başkanı Joe Biden, G7 ülkelerinin Rusya'ya karşı yıkıcı yaptırım paketi üzerinde anlaştığını açıkladı.

20.34:  ABD'li yetkililer Kiev'in 96 saat içinde düşmesini bekliyor

20.00: Ukrayna'ya askeri harekat başlamasının ardından canlı yayında açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, Ortaklarımız bizi anlamalı ve sistemin dışına atmamalı. Dünya ekonomisine zarar vermeyeceğiz. Başka çaremiz yoktu, zorunda kaldık" dedi. 

19.45: NATO Genel Sekreteri Stoltenber, müttefik topraklarda daha fazla askerin konuşlandırılacağını söyleyerek, 100'den fazla savaş uçağının kalkışa hazır olduğunu ifade etti.

19.05: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: "Ukrayna savaş yolunu seçmedi fakat Ukrayna barış yoluna dönmeyi öneriyor" 

17.20: Rus piyadeleri Kiev yakınlarındaki havaalanı çevresinde konuşlanmaya başladı

16.45: Rusya Savunma Bakanlığı: 4 adet Bayraktar TB-2 tipi İHA düşürdük

16.24: Kimliği belirsiz savaş uçakları Kiev yakınlarında alçak uçuş gerçekleştiriyor.

16.00 UEFA, Şampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alındı.

15.55: Ukrayna, Belarus'tan dört balistik füze fırlatıldığını duyurdu.

15.45: Çin savaş gemileri Tayvan sularına girdi. Tayvan Savunma Bakanlığı, 9 Çin Hava Kuvvetleri uçağının hava sahalarına girdiğini bildirdi.

15.30: Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın ulusal güvenlik konseyini topladığı açıklandı. Konseyde Ukrayna'daki gelişmelerin konuşulacağı belirtildi.

15.00: NATO toplantısı bitti: "Yaşananların tek sorumlusu Rusya'dır"

14.20: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan "Rusya'nın harekatını reddediyoruz. Operasyon uluslararası hukuka aykırıdır." 

14.06: Kremlin'den ilk açıklama: Operasyonun ne kadar süreceğine Putin karar verecek. Rusya demir bir perdenin arkasına kapatmanız imkansız. Rusya'nın Ukrayna operasyonu hedefine ulaşmalı.

14:00: Türkiye Dışişleri Bakanlığı: "Rusya Federasyonu'nu (Ukrayna'ya yönelik) haksız ve hukuksuz eylemi bir an önce durdurmaya çağırıyoruz. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı kabul edilemez, uluslararası hukukun ihlali ve küresel güvenliğe tehdit."

13.35: Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin bir danışmanı, Ukrayna'nın işgalinde şu ana kadar 40'tan fazla Ukrayna askerinin öldüğünü, onlarca askerin de yaralandığını söyledi. Zelenskiy, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, isteyen her Ukraynalıya silah vereceklerini söyledi.

13.20: Ukrayna'nın büyük kentlerinden çok sayıda füze saldırısı ve patlama haberleri geliyor. Ukrayna polisi Rusya'nın saldırılarında en az yedi sivilin öldüğünü 19 kişinin de kayıp olduğunu duyurdu.

13.08: Ukrayna Donanması'nın Odessa limanındaki depolarına füze saldırısı yapıldı.

13.00: NATO: Washington Antlaşması'nın 4'üncü maddesi uyarınca müttefiklerle istişarede bulunarak, caydırıcılığı ve savunmayı güçlendirmek için ek adım kararı aldık. 

12. 30: Odessa'da bulunan Ukrayna devlet dairelerinde Rusya bayrağı çekildi

12.00: Ukrayna lideri Vladimir Zelensky Rusya ile diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyurdu.

11.45: Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalesinin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında “güvenlik zirvesi” toplandı.

11.25: İngiltere Ticaret Bakanı Anne-Marie Trevelyani, Rusya’ya ağır ekonomik ve mali yaptırımlar uygulayacaklarını söyledi.

10.34: Polonya hükümet sözcüsü Piotr Muller, "NATO'nun doğu kanadını güçlendirme zamanının geldiğini" söyledi ve "Bu tür kararların alınmasını bekliyoruz" dedi.

10.05: İtalya Başbakanı Mario Draghi, eylemin "dayanaksız ve haksız" olduğunu söyledi ve buna, “Birlik ve kararlılıkla hemen yanıt vermek için Avrupalı ​​ve NATO müttefikleriyle birlikte çalışıyoruz” dedi.

09.55: İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu "provokasyonsuz saldırı" karşısında "dehşete düştüğünü" ve İngiltere'nin "kesinlikle buna yanıt vereceğini" söyledi.

09.42: Almanya hükümeti, Başbakan Olaf Scholz'un Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüştüğünü ve ona dayanışma sözü verdiğini açıkladı.

09.35: Avupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell saldırıyla ilgili, “İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'nın en kara günü” dedi.

09.30Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da askeri harekat başlatmasının ardından Türk lirası, dolar ve euro karşısında değer kaybetti.

09.19: Ukrayna emniyet birimleri, Odesa’nın dışındaki Podilsk’teki bir askeri üsse yapılan saldırıda, 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 kişinin yaralandığını aktardı. Aynı saldırıda 19 kişinin kaybolduğu da kaydedildi.

09.00 Ukrayna'nın bir çok kentinde insanlar otomobilleriyle kentleri terk etmeye çalışırken, otoyollarda trafik yoğunlaştı. Metrolar sığınak olarak kullanılıyor! 

UkraynaUkrayna

UkraynaUkrayna08.55: Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, yayımladığı yazılı açıklama ile, Rus ordusunun ülkenin doğusundaki birliklerini "yoğun bir biçimde bombalamaya" başladığını duyurdu.

08.43: Ukraynalı yetkililerin, Belarus'taki Rus birliklerin operasyona katıldıkları yönündeki açıklamalarının yer aldığı bazı haberler geliyor.

08.20:  Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ülke çapında sıkıyönetim ilan etti.

08.00: Rusya Savunma Bakanlığı, "hava savunma sistemleri, askeri hava limanları ve hava kuvvetlerinin "yüksek hassasiyetli silahlarla" etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

07.40:  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Putin'e Donbas'taki askerlerini geri çağırmaya çağrısı yaptı.

07. 34: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,  "Bu, uluslararası hukukun ciddi bir ihlali ve Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik ciddi bir tehdittir.

07.32:  İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, "Başkan Putin'in Ukrayna halkına karşı başlattığı korkunç, sebepsiz saldırıyı şiddetle kınıyorum" dedi.

07.30: Rusya, Ukrayna ve Belarus ile olan batı sınırında hava sahasının sivil uçuşlara kapatıldığını açıkladı.

07.14: Ukrayna medyasına göre patlamaların ve silahlı çatışmaların ardından birçok kişi kentleri terk etmeye çalışıyor.

07.07: Ukrayna'nın Türkiye Büyükelçiliği, "Stratejik ortağımız Türkiye’yi ve dost Türk halkını bu zor zamanda bizi destelemeye çağırıyoruz" açıklamasını yaptı. 

06.53: Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Twitter paylaşımında Putin'in ülkesine geniş çaplı bir işgal başlattığını söyledi.

06.43: Ukrayna'nın BM Büyükelçisi, Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, "Rusya Federasyonu büyükelçisi, üç dakika önce devlet başkanın ülkeme savaş ilan ettiğini doğruladı" dedi.

06.35:  ABD Başkanı Joe Biden, “Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımdan yalnızca Rusya sorumludur. ABD ile müttefikleri, birleşik ve kararlı bir şekilde karşılık verecek” açıklamasında bulundu. 

06.30:  Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki muharebe bölgesinde bulunan Ukraynalı askerlere silahlarını bırakıp evlerine dönmeleri çağrısında bulundu.

06.25:  Ukrayna'da başkent Kiev dahil olmak üzere birçok kent bombalanıyor. Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv, Odesa kentlerinde art arda patlamalar yaşandı.

06.00: Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu.