image

PeyamaKurd - Almanya’nın önde gelen haber dergilerinden biri olan Der Spiegel, Türkiye ve desteklediği çete grupların işgali altındaki Efrîn’e ilişkin bir haber-analize yer verdi. Dergi, Efrîn’de etnik ve kültürel temizlik yapıldığına vurgu yaptı. Bununla birlikte, bölgenin Kürt dili ve kimliği giderek daha da yok ediliyor dendi.

‘McGurk’un tespitlerine vurgu yapıldı’

Derginin muhabirlerinden Christoph Sydow tarafından kaleme alınan analiz/haberde Türkiye’nin işgalinin ardından Efrîn’deki Kürt nüfusunun büyük kesiminin göç ettiği hatırlatıldı. Kürtlerin kentlerine geri dönüş hayalinden vazgeçmediğine dikkat çekilen analizde, geçtiğimiz hafta ABD’nin terör örgütü IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon’daki eski özel görevlisi Brett McGurk’in “Foreign Affairs” dergisi için kaleme aldığı yazıda Efrîn’e ilişkin tespitlere vurgu yapıldı.

PeyamaKurd'un yayımladığı McGurk'un söz konusu yazısına buradan ulaşabilirsiniz: McGurk Rojava, DSG ve Türkiye'yi yazdı: Eğer Kürtler korunmazsa...

“Suriye’deki acı gerçekler” başlıklı yazıda McGurk, Efrîn’e yönelik saldırıların Türkiye’nin güvenliğine yönelik kaygılardan değil, bunun Erdoğan’ın ülkesinin sınırlarını genişletme isteği yüzünden gerçekleştiğini ifade etmişti.

Der Spiegel ise devamla “McGurk’in bu ifadeleri uzun bir süredir Kürtler ve uluslararası insan hakları grupları tarafından Efrîn’e yönelik dile getirilen tablonun ABD’in üst düzey bir yöneticisi tarafından onaylandığı anlamına geliyor” yorumunda bulundu.

‘Kültürel temizlik, günlük rutin haline geldi’          

Efrîn’de çekilen uydu görüntülerinin bölgede daha önce bulunan Alevi ve Ezîdîlere ait mezarların tahrip edildiği ifade edilen haberde dini, etnik ve kültürel temizliğin günlük hayatın bir parçası haline geldiği ifade edildi.

Efrîn’deki cadde-mahalle isimlerinin Türkçeleştirildiği, okullarda Kürtçenin uzun bir süredir kaldırıldığı ve genellikle Türkçe dersler verildiği, radikal Müslümanlığın bölge halkına dayatıldığı, özelikle de kadınların büyük baskı altına alındığı ifade edilen haber-analizin sonunda PYD Eşbaşkanı Ayşe Heso’nun Efrîn’in özgürlüğüne ilişkin sözlerine yer verildi.

‘Direnişimizin bir parçası’

Hiso’nun kendisinin de 2018 yılının Mart ayında Efrîn’de kaçmak zorunda kalanlardan biri olduğu ifade edilerek, Efrîn’de daha önce iş başında bulunan öz yönetimin mülteci kamplarında görevini uzaktan yapmaya çalıştığı ifade edildi.

Son günlerde Efrîn’deki Türk asker ve çetelerine yönelik gerçekleşen saldırılara ilişkin de bilgiler veren Der Spiegel, Heso’nun şu sözlerini okuyucularına duyurdu: “Saldırılarımız direnişimizin bir parçası, Efrîn’i Türk birlikleri için bataklık hale getireceğiz.”

 

Bu haberi daha önce gördünüz mü? | Başbakan Barzani ile Helbusi 'gündemi ve bölgeyi' görüştü