image

PeyamaKurd - ABD birliklerini Suriye'den geri çekecek. Gerçekten bu olacak mı? Tartışmak için bunun sözünü Trump’a verelim. Bu arada, ABD'nin birlikleri yola çıkarken Erdoğan'ın kendi "stratejik düzenlemelerini" yapmasına izin vermek için çekilmenin beklenenden daha yavaş olabileceği bildirdi.  Irak’taki ABD birliklerini ziyareti sırasında Trump, ABD’nin herhangi bir müdahale olması durumunda gerekirse Irak’tan müdahale başlatılacağını belirtti. 

Dissident Voice Peter Koenig imzasını taşıyan ‘Suriye'ye Barış ve Bölgesel İstikrar Faktörü Olarak Yeni Bir Kürdistan?’ başlıklı bir analiz yayınladı. Analizde, “Kürt bölgesi zaman içinde tamamen ‘Özerk bir Kürt ülkesi haline gelebilir.’ Bugün Kürtler ne diyor? Özgür bir Kürdistan.”

****

ABD, Hazar Denizi'ni, Karadeniz'i ve Basra Körfezi'ni bir enerji ağına bağlayan Dört Deniz'e erişimi olan bu kadar stratejik bir bölgenin gitmesine izin vermeyecek. Washington, 1990’ların sonlarında Beşar Esad’ın babası Hafız Esad ile “pazarlık etmeye” çalıştığı Orta Doğu’daki en önemli ülkelerden bir olan Suriye’nin politik egemenliğine sahipti.

Bu nedenle, “Suriye Yine Normal Bir Ülke Olacak mı?” sorusu neredeyse retorik görünüyor. 

Suriye, tam bir Pentagon bölgesi haline geldi. Bu bölgenin terörizmle ya da dünyayı terörden kurtarmakla bir ilgisi yok. Buranın çok basit bir tanımı bulunmaktadır: Çalınan ve el konulan petrol ile doğal gazdan ve nihayetinde dünyanın tek gücü olmak için kar elde etmek. 

‘İktidarlar düşmediği sürece, barış seçenek değil’

Orta Doğu, imparatorlukların ebedi kaosa sürüklendiği noktalarından biridir. Burada, iktidarlar düşmediği sürece  barış asla bir seçenek değildir.  Fakat sözde savaşın devam ettiği süre zarfında Orta Doğu, kaynaklar ve Doğu-Batı’nın silah yarışı için bir test alanı, neredeyse sonsuz bir yıkım için bir arazi - ve yeniden yapılanma - ve sürekli bir dipsiz kaynak olarak çok amaçlı bir altın madenidir.

Her şey planlandı. Hiçbir insanın acısı, aklı ya da çabası ileride hayata geçecek Orta Doğu projesini durduramaz. ( ABD-Çin savaşı ne olur? Tartışmak için erken. )

Suriye bir kez daha “Normal” bir ülke olacak mı? Ben, Evet'i seçiyorum. Fakat devlet yıkılacak ve düşecek. Bu bir zaman ve belki bir strateji meselesi? 

‘Kürt meselesi için bir fırsat olamaz mı?’

Kürtler, 25 ila 35 milyon arasında bir etnik köken. Türkiye, Irak, Suriye, İran ve ufak bir miktar Ermenistan sınırındaki dağlık bir bölgede yaşıyorlar. Orta Doğu'daki dördüncü en büyük etnik grubu oluşturuyorlar ancak hiçbir zaman kalıcı bir ulus devlet edinmediler. 

Sizce de ABD askerlerinin geri çekilmesi nedeniyle Suriye'deki gücün yeniden düzenlenmesi, asırlık Kürt “meselesi” için bir çözüm bulma fırsatı olamaz mı?

Kürtlerin, IŞİD'in yanı sıra Suriye ordusuna karşı da sıkça savaştığı gerçeğine rağmen Beşar Esad, Kürtlerin mevcut Kürt kalesi olan Menbiç’e girme davetini kabul etme fırsatını geri çevirmeyebilir. Suriye'den başlayarak Orta Doğu'daki jeopolitiği yeniden düşünmenin zamanı geldi. Ne de olsa mevcut yapılanmada Menbiç Suriye'nin bir şehri.

‘Özgür bir Kürdistan’

Şam, Suriye ve Irak sınırlarında (İran sınırları dahilinde) özerk bir bölge kurmak üzere Türkiye, Irak ve İran'la müzakereler başlatmak isteyebilir.

Kürt bölgesi zaman içinde tamamen ‘Özerk bir Kürt Ülkesi haline gelebilir.’ Bugün Kürtler ne diyor? Özgür bir Kürdistan. 

Kürdistan, bölgedeki ülkeler için dengeleyici bir faktör olacaktır. Elbette bu kolay olmayacaktır çünkü olası bir barış sürecinde, Rusya, Türkiye ve Irak gibi yüksek riskli diğer oyuncular ile paradoksal olarak birbirine zıt iki ülke, İsrail ve Suudi Arabistan da söz hakkına sahip olacak. 

Rusya, büyük olasılıkla Menbiç’in işgali gibi Suriye’de Türkiye’nin müdahalesini tercih etmeyecek, Türkiye ve Irakla beraber çözüm odaklı bir strateji izleyecektir.

‘Rojava, zengin petrol bölgesi’

Rojava, bölgenin en zengin petrol bölgelerinden biri. Şu anda bu petrol kaynakları, İran, Irak, Suriye ve Türkiye arasında bölünmüş durumda. Bu ülkeler için petrol ekonomi için kilit bir faktördür. 

Bu nedenle, Suriye, Irak ve İran'da Kürdistan olarak adlandırılan özerk bir bölgenin oluşturulması, yalnızca dürüst bir sürece ve petrolün eşit bir şekilde bölünmesine değil, aynı zamanda Türkiye’nin Kürdistan’dan çekilmesine sebep olabilir.  Başka bir deyişle, barış ve vatanın bir bedeli var. Bununla birlikte, bu fiyat asla bağımsızlık ve barışın yararlarına bile yaklaşmaz.

Şu anda, Kürdistan’ın petrol rezervlerinin 45 milyar galon olduğu tahmin edilmektedir, Irak’ın toplam 150 milyar galonluk benzininin neredeyse üçte biri. 

‘Yeni bir Kürdistan…’

Suriye'nin tekrar “normal” bir ülke olma sürecinde olduğuna dair başka işaretler var. Suriye'deki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) büyükelçiliğinin yeniden açılması, Beşar Esad'ın yeniden Arap Birliği’ne dönmesi çabaları büyük bir adım olarak görülebilir.

Bahreyn de Şam'la diplomatik ilişkilerin tekrar başlayacağını açıkladı. Bu, BAE ve Bahreyn tarafından yapılan hamle yeni bir “Arap dayanışmasının” ilk adımı mı? Hep beraber göreceğiz.

Yeni bir Kürdistan'ın bölgeye barış ve istikrar getirecek bir bölge olabilir. Dolayısıyla, ABD birliklerinin geri çekilmesi bölgede dengeleyici bir Kürdistan yaratmak ve Suriye'yi tekrar “normal bir ülke” yapmak için net bir plan olabilir.

 

| Çeviri Kaynak PeyamaKurd |