image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düny aptığı açıklamada Fırat’ın doğusuna harekâtın birkaç güne başlayacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından bugün ABD kanadın da bir açıklama geldi.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Sean Robertson, “Suriye'nin kuzeydoğusunda özellikle de ABD askerlerinin bulunduğu veya yakınlarında olduğu bölgelere yönelik herhangi bir tarafça yapılacak tek taraflı bir askeri harekat büyük bir endişe kaynağıdır" ifadelerini kullandı.

Karşılıklı gelen açıklamalar ile beraber uluslararası medya da gündemi Türkiye’nin Kürt kontrolündeki bölgelere yönelik olası operasyonu ve ABD’nin karşı çıkması üzerinde kurdu. Sean Robertson'un açıklaması baz alınarak medya başlıkları atıldı. Ortak görüş ise, Kürtlere yönelik olası bir operasyonun kabul edilmemesi üzerine. 

Gelen açıklamalara göre uluslararası medyanın olaya yaklaşımı:

Amerikan NewsWeek Dergisi bugün yaptığı haberde şu ifadelere yer verdi: Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri'nin desteklediği Kürt savaşçılarına karşı Suriye'de yeni bir askeri saldırı başlattı.

İngiliz yayın organı Reuters haber ajansı:  Pentagon, Türkiye’nin açıklaması sonrasında Suriye’nin kuzeydoğusundaki tek taraflı askeri harekâta karşı uyarıda bulundu.

Londra merkezli Arap yayın organı Middle East Eye: ABD, Suriye'deki Kürt savaşçılarına karşı Türkiye'yi “tek taraflı eyleme” karşı uyardı.

Almanya haber ajansı Deutsche Welle: Türk cumhurbaşkanı, Suriye'deki Kürt savaşçılarına karşı yeni bir saldırı düzenlediğini açıkladı. Ancak ABD, bu tür eylemlerin bölgedeki "İslami Devleti" imha etme çabalarına zarar vereceği konusunda uyardı.

Rusya haber ajansı Russia Today: Pentagon, Suriye'nin 'kendi' kısımlarındaki tek taraflı askeri eylemi kabul edilemez olarak suçluyor

Rus haber ajansı Sputnik: Pentagon,  Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye’nin Tek Taraflı Eylem 'Kabul Edilemez. Bu ABD için ciddi bir endişe oluşturur.

 

| Derleme PeyamaKurd’e aittir.