image

PeyamaKurd - Dünyaca ünlü dilbilimci, filozof, tarihçi ve Kürt dostu Noam Chomsky Van Newroz’una görüntülü mesaj gönderdi.

Kürt halkının özgürlük ve adalet için yiğitçe mücadele ettiğini dile getiren Noam Chomsky, Kürtler'in verdiği mücadelenin ilham verici olduğunu vurguladı.

“Kürt halkı özgürlük ve adalet için yiğitçe mücadele etti. Korkunç bir baskı ve şiddetle karşı karşıya kaldılar ve üstesinden geldiler. Mücadeleleri gibi bu aşırı zorluklar karşısındaki başarıları da ilham verici. Bu mücadelede, bu olağanüstü çabaya azıcık bile katkım olması benim için bir ayrıcalıktı” diyen Chomsky’nin mesajı şu şekilde:


 “Kürt halkı özgürlük ve adalet için yiğitçe mücadele etti. Korkunç bir baskı ve şiddetle karşı karşıya kaldılar ve üstesinden geldiler. Mücadeleleri gibi bu aşırı zorluklar karşısındaki başarıları da ilham verici. Bu mücadelede, bu olağanüstü çabaya azıcık bile katkım olması benim için bir ayrıcalıktı. Yakın zamanda Rojava Üniversitesi'nde bir açılış konuşması yaptım.

Daha bir kaç sene önce, bu hayal dahi edilemeyecek bir şeydi. Bu bize insan ruhunun sadece hayal etmekle kalmayıp, başarabileceğini de öğretmeli. Bu, Kürt direnişinin ve başarısının bilincimize işlediği bir derstir. Elbette, devamı gelecek ve bundan daha az ilham verici olmayacak. Gelecekteki tarihe şekil vermekten daha azını yapmayacaklar.

Newroz Piroz Be!.”