image

PeyamaKurd - Dünyanın dikkati Ukrayna'ya çevrilirken, ABD ve Kürt ortakları Suriye'de barut fıçısının içinde duruyor.

Suriye'nin kuzeyindeki (Rojava) esir kamplarında binlerce IŞİD’li terörist tutuluyor. Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD ve IŞİD karşıtı koalisyonun desteğiyle onları koruyor olsa da tutuklular hala bölgesel güvenlik ve istikrar için bir meydan okuma olarak karşımızda duruyor.

ABD medyasına bağlı web sitesi Business Insider, dünyanın gözü Rusya-Ukrayna savaşına çevrilmişken Suriye’deki IŞİD tehlikesi ve Kürtlerin onlarla devam eden mücadelesine ilişkin bir yazı kaleme aldı. Yazıda, “Dünyanın dikkati Ukrayna'ya çevrilirken, ABD ve Kürt ortakları Rojava’da barut fıçısının içinde duruyor” vurgusu yapılıyor

***

Bu durum, binlerce teröristin Ocak ayında ‘Haseke’deki bir hapishaneden’ kaçmaya çalıştığı ve günlerce süren bir savaşı tetiklediği zaman yeniden karşımıza çıktı.

20 Ocak'ta Haseke kentindeki Geweran hapishanesinde tutulan yüzlerce IŞİD’li ayaklandı ve 3.000'den fazla militan ile Kürt kontrolündeki kampı ele geçirmeye çalıştı. Tutuklular, kaos yaratmak ve cezaevini koruyan Kürt güçlerini dağıtmak için birçok şiddet eylemine başvurdu.

“Delta Force, SDG ile güçlü bir ortaklık kurdu”

ABD özel güçleri ve hava saldırıları tarafından desteklenen SDG, karşı saldırıya geçerek isyanı bastırdı ve birkaç IŞİD mensubunu öldürdü. 10 gün süren operasyonda en az yedi Kürt savaşçı hayatını kaybetti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, "Birçok fedakarlık yapan ve bedel ödeyen SDG'nin cesareti ve kararlılığı sayesinde IŞİD terör örgütü, saflarını yeniden oluşturmak için geniş çaplı bir hapishaneden kaçma çabalarında başarısız oldu” açıklamasını yaptı Sullivan, ayrıca bölge ve dünya ülkelerine IŞİD konusunda işbirliği çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı da açıklamada bulunarak terör eylemlerine ve terör gruplarına karşı çabaları desteklemek için bölgedeki istikrar ve diğer programlarını sürdüreceğini" ifade etti.

Hapishane kaosuna tepki veren Kürt güçleri IŞİD isyanına karşı yalnız değildi  ABD Ordusunun Ülke dışındaki terör eylemleri için görevlendirdiği özel birlik ‘Delta Force’ IŞİD isyanını bastırmak için Kürtler ile operasyona katıldı. Uluslararası Koalisyon da havadan ve karadan destekledi.

Delta Force, SDG ile, IŞİD'in en güçlü olduğu 2014-2015'e dayanan güçlü bir ortaklık kurdu.

ABD’li askerler, "Kürtler yasal olarak iyi savaşçılar ve onlarla çalışmak çok kolay. Onlara ulaşmak için çok fazla kültürel engeli aşmamız gerekmiyor. Tarih, Kürtleri [ABD Ordusu Özel Kuvvetleri] Alayı'nın birlikte çalıştığı en önemli ortak güçlerden biri olarak hatırlayacaktır” yorumunda bulundular.

“ABD, Kürt ortaklarına yönelik tavrından dolayı eleştiriliyor”

ABD'nin Kürtlerle uzun bir ilişkisi bulunuyor, ancak Washington onlarla ortak olup ardından onları saldırılara karşı savunmasız bıraktığı için oldukça eleştiriliyor.

Geçtiğimi Temmuz ayında Pentagon, Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı’nı (SOJTF-Levant) kurdu.

SOJTF, ABD birimlerine bağlı ortak bir özel harekat kuvvetidir. Bölgedeki ABD askeri operasyonlarını denetleyen ABD Merkez Komutanlığı'nın özel operasyonlar bileşeni olan Özel Harekat Komutanlığı Merkezine bağlı olarak hareket ediyor. Yeni görev gücünün, SDG ile yakın iş birliği içinde çalışıyor.

Bölgede görev yapan ABD askerleri, "Yıllar boyunca, [Peşmerge'yi] küçük birlik taktikleri, doğrudan eylem, hassas alan kullanımı ve özel keşifler konusunda eğittik. Şimdi ne yaptıklarını bildikleri bir noktaya geldiler. Biz onları da karadan ve havadan destekliyoruz. Aynı şekilde Suriye’deki Kürtleri de destekliyoruz” dedi.


⇔ Çeviri: PeyamaKurd 

 


⇒ Farklı konulardaki analiz ve görüşlere bu LİNK üzerinden ulaşabilirsiniz