image

PeyamaKurd – Suriye’deki son hava saldırıları ABD’nin Rojava’daki rolüne tekrar ışık tuttu. Ancak ABD’nin ülkedeki askeri hedefleri çok fazla tartışma konusu ve geleceğe ilişkin planları ise belirsizliğini hala koruyor.

Bir zamanlar Hafız Esad yönetiminde Baasçı bir kale devleti olan Suriye, bu günlerde bazı milis ve birkaç yabancı askerin arenası durumunda gelmiş vaziyette.

2015 senesinden günümüze ABD güçleri, Kürtlerin ana omurgasını oluştuduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) IŞİD’e karşı mücadelesini desteklemek için Suriye'de bulunuyor.

ABD'nin Tanf üssü 15 Ağustos'ta kimliği belirsiz İHA'lar tarafından saldırıya uğradı. Ağustos ayının sonlarında ise ABD, hava saldırıları misilleme olarak Deyrezzor kenti yakınlarındaki İran destekli milislere ait hedefleri vurdu.

"Uzun vadede, ABD'nin SDG'ye dair son kozu hala belirsiz"

IŞİD, Suriye'nin doğusunda faaliyetlerini sürdürüyor ve son zamanlarda yeniden ciddi saldırı gerçekleştirdi. 2022'nin başlarında terör örgütü IŞİD militanları, büyük çaplı bir hapishaneden kaçış eylemi gerçekleştirdi ve DSG ile çatışmalara girdi. Temmuz 2022'de ise örgüt, Haseke’de bir SDG silah deposuna baskın düzenledi.

DSG ve yerel asayiş güçleri geçtiğimiz günlerde Hol kampını IŞİD’den temizlemek için kapsamlı bir operasyonu tamamladı.

"Uzun vadede, ABD'nin SDG ile ortaklığı konusundaki son kozu hala belirsiz"

Rojava Özerk Yönetimi destekleniyor mu?

Uzun vadede, ABD'nin DSG ile ortaklığı konusundaki son kozu hala belirsiz.

Akıllarda şu soru da hala var: “ABD, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde olduğu gibi yarı özerk bir devlet mi kuracak?”

Bazıları, IŞİD'e karşı mücadelede 11.000'den fazla savaşçı kaybeden Kürtlere Washington'ın borcunun bu olduğunu söyleyebilir.

Ancak bu, Kürtlere siyasi ve diplomatik kaynaklar tahsis etmeyi içerecektir. Suriye uzmanları, "Şimdilik, Özerk Yönetimi tanıma planları yok" diyor. 

Yazar Wladimir van Wilgenburg, "ABD, “Suriye'de siyasi bir geçiş elde etmek için BM Kararına odaklanıyor, ancak Suriye'de geçiş hükümeti yok, bu nedenle ABD'nin ayrılması pek olası değil, ancak bu ABD yönetiminin bir sonraki adımına bağlı. Biden Yönetimi Suriye'de kalmak istiyor. Yeni bir Trump yönetimi gibi bir yönetim gelirse Suriye'den ayrılmak istediğinde durum farklı olacak" dedi.

The Century Vakfı üyesi Aron Lund, ise şunları dile getirdi: “ABD, Özerk Yönetim içinde işleyen bir devletçik kurmaya çalışmıyor. Politika bundan çok daha az iddialı. Amerikalılar çok sayıda insani yardım pompalıyor fakat Kürtlerin kendini yönetmesine yardımcı olmak için sınırlı bir siyasi yardım var ve herhangi bir resmi tanımaya gerek duymuyorlar.”

Suriye gelecekte bir ABD-İran savaş alanı mı olacak?

Irak'ta ABD ve İran arasındaki gerilimler hala devam ederken, Suriye, Bağdat'ın her iki ülke ile dostane ilişkileri dengelemeye çalıştığı Irak'taki hisseleri önemli ölçüde artırmadan ABD'nin İran destekli vekillere misilleme yapabileceği bir yer haline geldi.

Gelecekte bir Cumhuriyet yönetimi, ABD'nin Suriye'deki misyonunu IŞİD karşıtı savaşı İran'a karşı jeopolitik bir kumara dönüştürmek için bir fırsat olarak görebilir.

ABD Ordusu askerleri 25 Mayıs 2021'de Suriye'nin kuzeydoğusundaki uzak bir karakoldan devriyeye çıkmaya hazırlanıyor. [Getty]

Ancak İran'ın Suriye'deki geleceği de belirsiz. Rusya, olası İsrail hava saldırılarını savuşturmak için İranlılara güçlerini Hama ve Tartus yakınlarındaki hassas bölgelerden çekmeleri için baskı yapıyor. Rejim yeniden güç kazanabilirse, Şam uzun vadede İran'ın güçlü varlığını ortadan kaldırmakla ilgilenebilir.

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşına odaklanmasıyla Washington, DSG'ye özel statü vererek Türkiye'yi daha fazla kızdırmaktan da çekiniyor.

“Türkiye’nin endişeleri son zamanlarda artıyor”

Türkiye'nin DSG'ye karşı askeri faaliyetlerine ilişkin endişeleri son aylarda artıyor. Gözlemciler, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın YPG’ye karşı istediği “tampon bölgeyi” oluşturmak için Suriye'nin kuzeyinde DSG'ye yeni bir saldırı başlatıp başlatmayacağını izliyorlar.

“Örneğin Suriye rejimi, DSG'nin yerini Türk askerlerinin almasını istemiyor ve çözemeyecekleri krizler yaratmamaya dikkat etmeleri gerekiyor. İlgili tüm aktörler aşamalı olarak hareket etmeye ve doğaçlama yapmaya zorlanıyor.

Bunu akılda tutarak, Esad'ın Ankara ile ilişkileri yeniden kurmanın peşine düşerken, bir yandan da Türk destekli isyancıları uzak tutmak için DSG'yi bir dereceye kadar kullanması da mümkün.

“Rejim-DSG anlaşmazlığı ve ABD”

Temmuz ayında DSG, Rojava Devrimi olarak adlandırdığı devrimin 10. yıl dönümünü kutladı.

ABD, Özerk Yönetimi tanımaya ve bir devlet kurmaya hazır değilse, Washington için başka bir seçenek de Kürtler ile Şam'daki merkezi hükümet arasında bir uzlaşmayı kolaylaştırmak olacaktır.

The Century Vakfı üyesi Aron Lund; “Biden yönetiminin DSG-Şam görüşmeleriyle pek bir sorunu olduğunu düşünmüyorum. Bazı kırmızı çizgiler olabilir ve bu konuda fazla halka açık olmak istemeyebilirler ancak genel olarak, bu görüşmeleri düşük riskli ve potansiyel olarak olumlu olarak gördüklerini düşünüyorum. Eğer ABD, Suriye'den ayrılacaksa DSG'nin, Esad rejimiyle yeni bir modus vivendi (geçici anlaşma-ortaklık) bulması gerekiyor. Bunu konuşmadan yapamazlar” dedi.

DSG ile Suriye rejimi arasında zaman zaman gerginlikler yaşanıyor. Fakat Özerk Yönetim rejimle belirli bir düzeyde iş birliğini de sürdürüyor. 

Lund, DSG'nin topraklarının “yapısal olarak Suriye devletiyle iç içe olduğunu ve dışarı çıkıp tamamen bağımsız olmak için gerekli kurumlara, ekonomiye, yerel bilgi birikimine veya dış desteğe sahip olmadığını” söylüyor.

Lund ayrıca, DSG-Şam görüşmelerinin DSG ve rejimin bölgelerini birleştirmeye karar verdiği bir noktaya gelmesi durumunda, ABD'nin Suriye'den ayrılması gerekeceğini söyledi.


Christopher Solomon | The New Arab

Çeviri-Düzenleme | PeyamaKurd

Bu kategoride yazarlar tarafından ifade edilen görüşler, kendilerine aittir ve PeyamaKurd’un bakış açısını yansıtmayabilir.