image

PeyamaKurd – PKK komutanlarından Dr. Bahoz Erdal gündeme dair PKK medyasına açıklamalarda bulundu.

Erdal: Bu işgalcilik, bu barbar zihniyet halkımıza ölümü dayatıyor. Bize savaşı dayatıyor. Biz varlık savaşı, onur savaşı, insanlık savaşı, değer savaşı, dil savaşı, ülke savaşı veriyoruz. Bedeli ne olursa olsun bunu yapmak zorundayız” dedi.

Erdal, Erdoğan’ın Orta Doğu’daki karışık durumu fırsat bilerek her ülkeye el attığını ve bu biçimde Osmanlı fantezilerini gerçekleştirmeye niyetlendiğini ve Türkiye’nin Orta Doğu coğrafyasında başarısız olmasının nedenlerini şöyle açıkladı:

“Sebebi Kürdistan devrimidir. Gerçekten de tarihsel Kürdistan devrimi AKP politikasının içerde ve dışarda yenilgiye mahkum etti. Bu zayıflıklarının, yenilgilerinin sebebi Kürtlerdir. Sebebini Kürdistan devrimi ve PKK olarak görüyorlar. Bu nedenle Kürtlerden intikam alırcasına Kürtlere yönelik saldırı gerçekleştiriliyor, Hareketimize saldırılar oluyor.”

‘Elinde Kürtlere karşı savaştan başka bir şey yok’

Bahoz Erdal, bahar aylarından Xakurke’ye ve son zamanlarda Heftanin bölgesine yönelik başlatılan ‘’Pençe Operasyonu 2’’ adlı işgal hareketine ilişkin de, ‘’Şu an Erdoğan’ın elinde kendi iktidarını sürdürmek için Kürtlere karşı savaştan başka bir şey yok’’ diyerek, Erdoğan’ın bu biçimde ömrünü uzatmaya çalıştığını söyledi. Erdal, ‘’Xakurkê ve Heftanin’e yönelik saldırıları da bu kapsamda el almak gerekir. Kuşkusuz planları vardır. Kürdistan toprağını parçalamak istiyorlar, sadece Kürdistan değil, güçleri olursa Kuzey Afrika’yı da almak isteyeceklerdir. ‘’Orası atalarımızın topraklarıdır’’ diyor, atalarının oraları işgal ettiğini söylemiyor, ”onların mülküdür” diyor.

‘O zaman ekonominin parasını çalıyorlar’

Erdal şöyle devam etti: “Madem ki öyle diyorsunuz, madem ki ‘’biz PKK’yi zayıflattık, güçsüz kıldık, birkaç kişi kaldı’’ diyorsunuz, niye her gün onlarla uçak kaldırıyorsunuz, ekonomik kriz bu kadar ağırken? O zaman ekonominin parasını çalıyorlar. Niye her gün onlarca uçak kaldırılıyor? Bu kadar uçak her gün dünyanın neresinde kaldırılıyor? Dünyada her gün bu kadar uçak kaldıran ve bombalayan tek bir ülke var. Mademki PKK zayıflamış niye uçaklar kalkıyor? Mademki PKK zayıflamış, niye 20 bin, 30 bin asker, 150 bin polis ve korucu Kürdistan’da var?  Madem PKK zayıflamış o zaman niye ABD’yle, Rusya ile görüşmelerde PKK temel konu?”

‘Bedeli ne olursa olsun yapmak zorundayız’

PKK’nin tercihi savaş değildir diyen Dr. Bahoz Erdal, “Bu işgalcilik, bu barbar zihniyet halkımıza ölümü dayatıyor. Bize savaşı dayatıyor. Biz varlık savaşı, onur savaşı, insanlık savaşı, değer savaşı, dil savaşı, ülke savaşı veriyoruz. Bu yüzden savaş bizim üzerimizde farzdır. Bundan kaçamayız. Onurumuzu, haysiyetimizi, insanlığımızı korumak zorundayız. Bedeli ne olursa olsun bunu yapmak zorundayız. Buna yönelik hiçbir şüphemiz yok” diye konuştu.